Havyar Nedir Nasıl Yenilir?

Havyar Nedir, Nasıl Yenilir:

havyar-nedir-nasıl-yenilir

Balık yumurtalarına verilen genel isme Havyar adı verilir. Bazı balıkların ise özel yumurtaları yine özel bir yiyecek olarak değerlidir. Özellikle Hazar denizinde yaşayan balık türleri arasından mersin balığının bir diğer türü olan çirozdan elde edilen yumurtalar olarak bilinir.

Bunlar arasında siyah havyar en değerli olanıdır. Çiroz ve mersin balıkları ilk olarak canlı bir şekilde yakalanır ve içlerinden yumurtaları çıkarılır. Daha sonra karınları dikilir ve yeniden suya bırakılır. Bu şekilde sadece 1 adet balıktan 3 veya 4 havyar elde edilebilmektedir. Balıkların içinden çıkarıldıktan sonra tuzlanarak kutulanan bu havyarlar yüksek bir fiyattan tüm dünyaya satılabilir. Siyah havyarların en pahalı cinsi ise beluga havyarıdır. Somon balığından elde edilen kırmızı havyarlar ise o kadar değerli değildir.

Havyar nasıl yenir konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Genel olarak ordövr tabağı adı verilen özel bir tabakta kanepelere sürülerek sunulmaktadır. Bu sunumda küçük bir kâse içinde ise kendi kaşığıyla servis edilebilir. Yanında ise yumurta, tost ekmeği, soğan ve yumurta bulunur. Tost ekmeğinin üzerine dilediğiniz miktarda malzemeleri bırakarak bir kanepe yapabilir ve daha sonra tüketebilirsiniz. Bunlarla birlikte buzlu votka ve şampanya da tercih edilebilir. Bunlar arasında şampanya havyar ile tüketilen önemli bir içecektir.

Havyarlar, kutuları açıldıktan en fazla 3 gün içinde tüketilmelidir. Ayrıca alındıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Dipfrize en yakın noktada saklanması için açıldıysa kısa sürede tüketilmesi önemlidir. Ortalama standart kalitedeki bir havyarın değerlendirilmesi için rafadan hazırlayacağınız bir yumurtanın sarısına sadece 3 gr tereyağı karıştırarak üzerine bir kaşık olarak şekilde havyarlar servis yapmak idealdir. Dilerseniz özel tabaklarında da servis yapabilirsiniz.

Havyarın faydaları olarak bilgili olmanız gerekir. En önemli özelliği cildi yenileyici olmasıdır. Eğer cildinizde yaşlılık belirtileri görülüyorsa belirli periyotlarla havyar tüketmeniz önerilir. Günümüzde havyar özlü kremler de piyasada bulunur. Kırışıklıkları ciddi anlamda azalttığı bilinir. Bununla birlikte beyni geliştirici etkisi de bulunuyor. Ciddi bir protein deposu olduğu için bol miktarda B12 vitamini almak için havyar tüketebilirsiniz.