Küba Nasıl Bir Ülkedir?

Küba Nasıl Bir Ülkedir?

küba-nasıl-bir-ülke

Dünyanın en tarihsel değerlerini açıklayan ve en ilginç olayların yaşandığı yerlerden biri olmaktadır. Küba nasıl bir ülkedir, Küba; ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni büyük devrimleri ile şaşırtmıştır. Küba devrimcilerinden olan Fidel Castro “Tarih beni anlayacaktır” diyerek, Ölüm nereden gelirse gelsin, hoş geldi, safa geldi” veya İki, üç daha fazla Vietnam sözünün sahibi Ernesto Che Guevara sonrasında gelen devrimcilere birer örnektir.

Küba başkenti Havana, Küba yüzölçümü 110,860 km2 olarak bilinir ve nüfusu ise toplamda 11 milyon kadardır. Küba Hristiyan dini ile yönetilmektedir ve en önemli şehirleri “ Havana, Santa Clara, Cienfuegos, Trinidad, Cuba ve Santiago şehirleridir ve Küba nüfusunun %51’lik kesimi melez, %37’si beyaz insanlar, %1 oranında ise Çinlilerden oluşur.

 

Küba’da Sosyal Hayat, Sosyal Yaşam

Küba topraklarında atılan her adım ile farklı klasik arabalar bulunduğu açıkça fark edilmekle araba alanında oldukça sempati besleyen kişiler bulunmaktadır. Ülke halkı bulunmakta olan modern ve gelişmiş arabaların yerine klasik arabaları tercih etmektedirler.

Küba insanları oldukça dost canlısı, misafirperver, sıcakkanlı kişilerdir. Ayrıca insanlara yakınlık göstermeleriyle tanınmaktadırlar. Şehir içerisinde ziyarette bulunan turistler buradaki halkın kendilerine gösterdiği ilgiden oldukça memnun olduklarını dile getirmişlerdir. Bu sebepten Türkiye’den Küba ülkesine gidenler çok güzel karşılanmaktadırlar ve kişiler turist olduklarını unutabilmektedirler.

Küba ülkesinde hayat erken saatlerde başlar. Sabahları saatin 8 olduğu sıralarda dahi sokaklarda insanların yoğun olduğu görülmektedir. Ayrıca sabahları işine giden kişiler yüzlerinde gülümseyen tebessümlerle işlerine gitmektedirler ve yine ilginç gelecektir kimi insanlar sabah işe giderken yollarda dans ederek işlerine gitmektedirler. Zira dans Küba’da yaşam tarzı olarak benimsenmektedir. Dansın yanı sıra bir de müzik alanına oldukça hayran bir millettir, Küba. Sokakları neşelendiren sokak müzisyenleri ve onların yanında renkli zamanlar yaşatan sokak dansçıları Küba şehrinin simgesidir. %95 kesimi lise mezunudur ve burada herkes eşit haklara sahip olduğundan dolayı mutluluk oranı yükseklerdedir.

 

Küba’nın Bilinmeyen Özellikleri

  • UNESCO tarafından yapılmış araştırmaya göre insanlar en çok burayı görmeyi istemektedirler.
  • Klasik arabalara hayran bir millettir. Sokaklarında ise 1960 model Amerikan araçlarına olmadığı kadar rastlamak mümkündür.
  • Sokaklarında hiçbir şekilde reklam panoları bulunmayan bir ülkedir.
  • Okumaya önem gösteren bir halktır ve puro fabrikalarında şefler çalışan kişilere mesai bitimine kadar gazete ve dergi okutmaktadır.
  • Küba ülkesinde banka görmeniz mümkün değildir.
  • Oldukça fakir bir ülkedir fakat sokaklarda dilenen veya evsiz kişilere rastlayamazsınız. Zira ülkede sağlık, barınma ve eğitim zorunlu ve ücretsizdir.
  • Spora en çok değer veren ülkelerden biridir. Beyzbol oynanmaktadır.
  • Küba ülkesinde asla ırkçılık sorununa ve eylemlerine rastlanılmaz.
  • Havana şehrinde bir parkta Atatürk büstünü bulunur.