Whatsapp

Whatsap

 

 

WhatsApp, ANDROID ve İOS telefonlar için internet üzerinden anlık ileti, resim, video, Ses kaydı gibi pek çok avantajı ücret ödemeden kullanmamızı sağlayan bir uygulamadır. Whatsapp ile arama yapabilir ve rahat rahat konuşabilirsiniz.  Whatsapp, Dünyada 180 ülkeden fazla ve 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu Whatsapp’ın popülerliğinin her geçen gün arttığını ve insanlar tarafından ne kadar tercih edildiğinin göstergesidir. Whatsapp, kullanan insanlar, eş, dost akraba ve aileleriyle her zaman iletişim kurma imkanını sağlayabilmektedir. Ayrıca Whatsapp bu şekildeki uygulamaların aksine tamamen ücretsizdir.

Whatsapp,  Jan Koum ve Brian Acton tarafından kurulmuştur. 2014 yılında ise rekor bir fiyata 19 milyar $ satın alan Facebook, Whatsapp’i bünyesine katarak kullanıcı kitlesinin 1 milyara ulaştığını söylemiştir.

 

Güvenirliğe tabi tutulan Whatsapp 06/04/2016 yılında yapılan son sürümünde yapılan karşılaştırma da 7 güvenirlik özelliğinden sadece 1 tanesinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu güvenlik testlerini sıralayacak olursak;

 

  1.  iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları,
  2.  yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması,
  3.  iletilerin hizmet veren örgütten hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olmaması,
  4.  kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayamamaları,
  5.  şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olamamaları,
  6.  güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olmaması,
  7.  yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

Şeklinde karşımıza çıktığını görürüz.

Ayrıca WhatsApp web üzerinde de kullanma ayrıcalığına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken whatsapp sayfasına girmeniz ve burada bulunan güvenlik sistemini telefonunuza okuttuktan sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu işlemlerle birlikte telefonunuzda kayıtlı rehberinizle dilerseniz istediğiniz gibi mesajlaşma imkanına sahip olabilirsiniz.