İOS 10’un Yeni Özellikleri

Apple düzenlediği WWDC 2016 geliştirici konferansında birçok yeniliğini duyurduğu iOS 10 Apple cihazlarına Eylül’de iPhone 7’nin tanıtılmasıyla beraber cihazlara güncelleme olarak sunacağını duyurdu. Bu duyuruda yeni işletim sisteminden ve yeniliklerinden sonra beta sürümleri yayınlanan iOS 10’un Mashable tarafından yayınlanan en iyi özelliklerini sizler için derledik.Bu özellikleri Şöyle sıralayabiliriz;

ios101- Kilit Ekranı: Yeni işletim sistemiyle beraber kilit ekranı taze bir görünüme kavuşuyor.Artık bildirimlerinize bakabilmek için telefonunuzu yüzünüze doğrulttuğunuzda yandaki tuşa basmaya gerek olmadan ekranın açıldığını göreceksiniz.Bunu dışında artık bildirimler kilit ekranında daha kolay görelebilecek. Bunun dışında kilit ekranınızı sağa kaydırdığınızda Widget’lara sola kaydırdığınızda ise kameraya ulaşabileceksiniz.

2- Denetim Merkezi kısayollarına 3D Touch desteği; 

Denetim Merkezi el feneriniz, kameranız ve hesap makineniz gibi özelliklere kısayoldan ulaşmak için en ideal yollardan bir tanesi.Tıpkı iPhone 6S ve 6S Plus’taki 3D Touch gibi bu kısayollardan herhangi birisine uzun süre basılı tuttuğunuzda o kısayol ile ilgili hangi seçeneklere ulaşabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örneğin el feneri kısayolunun üzerine basılı tuttuğunuzda parlaklığınızı ayarlayabilir hesap makinesi kısayolunun üzerine basılı tuttuğunuzda da hesap işleminizin sonucunu koplayabilirsiniz.

3- Mesajlar uygulaması/Stickerlar; Artık Mesajlar uygulamasında kullanabileceğiniz çok daha fazla sticker mevcut.

4- Mesajlar uygulaması: Görsel arama; Mesajlar uygulaması içindeki diğer bir özellikte yerleşik görsel arama.

5- Mesajlar uygulaması: Emoji yerleştirme ve Emoji tahmini

6- Mesajlar uygulaması: Fotoğraflara veya mesajlara tepki verin

7- Yeni Widget’lar; Yeni iOS sürümü size bir uygulama ikonu üzerinde basılı tuttuğunuzda o uygulamayla ilgili Widget’ları görebilmenize ve onları kullanabilmenize olanak tanıyor.Yaklaşan toplantılar, etkinlikler, Apple Music’te son çalınanlar listesi veya Fotoğraflar uygulamasında Hatıralar gibi yeni Widget’lar bunlardan bazıları.