Aselsan nedir? Kuruluş amacı?

Aselsan yani Askeri Elektronik Sanayi 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri ve haberleşme cihaz ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olarak aktif rol oynamaktadır. Kuruluşunda özellikle Mehmet Hacim Kamoy’un katkılarından söz etmemek eksikliktir. Yatırımlarını kısa sürede tamamlayıp 1979 yıllının başlarında Ankara/Macunköy tesislerinde üretime başlamıştır. Özellikle kuruluşundan beri ileri teknolojik üretime dayalı olarak programlar yapmakta ve  geniş kitlelere hitap ederek modern teknolojik ve ileri düzey cihaz ve sistemleri geliştirerek üreten, tesis eden, pazarlayan elektronik sanayi kuruluş haline gelen ASELSAN farklı yatırım ve üretim yapısıyla gereken proje konularına bağlı olarak teknolojik Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT), Savunma Sistemleri ve Teknolojileri Grup Başkanlığı(SST), Radar Elektronik Harp İStihbarat Grup Başkanlığı(REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı(MGEO), olmak üzere dört grip başkanlığınıda yapısında bulundurmaktadır. Aselsanın Genel Müdürlüğü ANKARA/Macunköy’de bulunmaktadır.

Ayrıca ASELSAN PMR telsiz ve Profesyonel telsiz gibi sivil ürünlerini AselsanNet Ltd.Şti. aracılığı ile üretmektedir. Bunun Genel Müdürlüğüde Ankarada yer alıp ayrıca İstanbul, İzmir gibi şehirlerde de bölge müdürlükleri ile yurt çapına yayılmış olan bayileri ve yetkili servisleri ile satış sonrası hizmet vermektedir.

Aselsanın girişimlerinden biride çeşitli ülkelerde bulunan temsilciliklerle hizmet vermektedir. İlk Yurt Dışı şirketini 1998 yılında Azerbaycan’ın Bakü kentinde kurarak faliyete geçirmiştir. Ayrıca ASELSAN TÜMAKÜDER’in bir üyesidir.