Kanserin Doğal Tedavisi Tarçın Elması (Graviola)

Kanserin Doğal Tedavisi Tarçın Elması (Graviola):

graviola-nedir
Bu ağaç Amerika’da ve Afrika da bulunur. Doğal kaynağı nemli tropik bölgelerdir. Graviola yılın belli zamanlarında yapraklarını döker ve meyve vermez. Bu ağaç aralık ve nisan aylarında Tarçın Elması dediğimiz meyveyi üretir. Bu ağaç rüzgâra ve kuraklığa dayanıklı bir ağaçtır. Verdiği meyve ise hint ayvasına çok benzer. İçi çok lezzetli olduğu için sıklıkla tüketilebilir. Bu meyvenin tercih edilmesinin nedenleri arasında kanser tedavisinde çok fazla işe yarayıp yan etkisi olmamasından dolayıdır. Kanser hastalığında insanlar kemoterapi görürler. Bu çözüm yolunun da birçok yan etkisi vardır. İlk olarak saç kaybı ileride keş eksikliği gibi sorunlar karşınıza çıkacaktır. Ama tarçın elması meyvesinde hiçbir yan etki olmadığı gibi diğer ilaçlara göre çok daha yararlı olan bir meyvedir

Amerika’da bir ilaç firmasının yaptığı araştırmada kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatmada tarçın elması meyvesinin kemoterapiye göre 10.000 kat daha etkili olduğu görülmüştür. Çünkü kemoterapinin de yararı gibi zararı da çok olduğu için genelde tercih edilmez. Meme kanseri, kolon kanseri gibi rahatsızlıklarda bu meyvenin sadece kanser hücrelerini hedef alarak onları yavaşlatıldığı görülmüştür. Meme kanseri hastalığında görülen genlerin tarçın elması ile yavaşlatıldığı 2011 yılında Beslenme ve Kanser dergisinde yayınlamıştır. Çoğu zaman kanser karşısında güçsüz kaldığımız, kemoterapilerden yorulduğumuz zaman bu meyve hem dinlenme hem de size faydalı bir besin kaynağı olacaktır. O yüzden kanser hastalığı var ise sık sık tüketilmesi gerekmektedir.

Yararları bakımından bize çok enerji kazandıracaktır. Özellikle kemoterapi sonrası hastalar çok bitkin ve halsiz düşer. Bu zamanlar da tarçın elması en yararlı besin kaynağıdır. Ayrıca kemoterapi yüzünden dökülen saçlar, kaşlar, yaşanılan kilo kaybı, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıkları azaltacak bi etkiye sahiptir. Graviola kullanmanın en iyi yolu graviola yapraklarını toplayıp sonra iyice ezmektir. Ezdikten sonra iyi bir karışım uygulanmalı ve yemekten 20 dk sonra kapsül şeklinde kullanılmalıdır. Kanser tedavisinde hap olarak kullanılacak ise eğer uygun miktarda yemekten önce 500mg kullanılmalıdır. Hastalığın ciddiyetine göre fazla doz alınmaması gerekmektedir. En fazla 2 gram alınmalıdır. Fazla alınır ise yan etki yaparak yarardan çok zarar sağlar.