Ihlamur Faydaları Nelerdir

Ihlamur nedir

Ihlamur-Faydaları-Nelerdir-

20-30 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan ıhlamur yapraklarının büyüklüğü 5-10 cm arasında değişir. Yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpıktır. Ayrıca yapraklarının kenarları dişli ve uzun saplıdır. Karakteristik bir yapıya sahip olan bu sarkık çiçek demetleri, sarımsı bir renge sahiptir. Haziran-Temmuz ayında kurutulup çay olarak içilen bu bitki çok geç açar.
Tarihçesi

Geçmiş dönemlerde Orta Avrupa’da birçok köyde bu bitki bulunurdu. Merkezde bulunur ve buluşma noktası olarak isimlendirilirdi ve burada haberler paylaşılırdı. Mayıs başında düzenlenen festivaller bu ağacın altında gerçekleşirdi. Ayrıca gerçekleşen köy mahkemeleri de genellikle burada olurdu. Bu bitkinin mahkeme ağacı veya mahkeme ıhlamuru olarak bilinmesinin sebebi budur. Germen ve Slav hakları arasında ıhlamuru kutsal bir bitkidir.
Ihlamur Faydaları Nelerdir?

Terlemeye yardımcı olur.
Ateş düşürücü etkisi vardır.
Öksürüğü azaltır.
Gribe ve nezleye iyi gelir.
Migren ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
Stresi azaltıp rahatlık verir.
İshale iyi gelir.
Kan basıncını azaltır.
Karaciğerlerle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
Kalp spazmına iyi gelir.
Safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
Boğaz ağrısını iyileştirir.
Hazımsızlığı geçirir.
Çarpıntıya iyi gelir.
Toksinlerin atılmasında rol oynar.
Sabah aç karna içilen ıhlamur kilo vermeye yardımcı olur.
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
Uykusuzluk probleminin çözümüne yardımcı olur.
Vücut direncini arttırır.
Öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
Hazırlanışı

Yemeklerden sonra çay ya da kahve yerine ıhlamur çayı içerseniz hem sindirim sisteminizi rahatlatır hem de ruhsal açıdan daha iyi hissedersiniz. Çayınızı hazırlarken ölçü olarak her bardak için tepeleme bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamuru kullanabilirsiniz. Suyla beraber ıhlamuru da kaynatmayın. Suyunuzu kaynatın, daha sonra demliğinizin içerisine atmış olduğunuz ıhlamurun üzerine döküp 10 dakika demleyip servis edin. Günde 3 defa bu çayı içebilirsiniz.

Yan etkileri

Bu bitki dozunda kullanıldığı sürece bir yan etkisi yoktur. Ancak uzmanlar aşırı kullanımın kalp hasarına neden olabileceğini belirtmektedir. Bunun yanında ıhlamur ağacının kabuğunun cilde temas etmesi tahrişe neden olabilir. Ayrıca bebek emziren annelerin ve hamilelerin ıhlamur çayını içmeden önce doktora danışması tavsiye edilir. Ayrıca çok fazla kullanımında iç organlara ve beyne zarar verildiği belirtilmiştir.