Esmer Şeker Nedir

Esmer Şeker Nedir:

Esmer-Şeker-Nedir

Şeker, çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından kullanılan ve daha çok yiyeceklerin tadını artırmak için kullanılan ürünlerden biridir. Her konuda olduğu gibi şeker kullanımının da fazlası zararlıdır. İnsanların sağlığı için tehlike oluşturabilecek bu durum daha sonra farklı hastalıkların oluşmasına da neden olacaktır. Bir tür karbonhidrat olan şeker, birçok gıda maddesinde az ya da çok bulunur.

Normal şeker bu şekilde tanımlanırken Esmer Şeker konusuna da değinmemiz gerekir. Bu ürün ise şeker kamışının farklı işlemlerden geçirilerek gıda saflığına ulaştırılması sonucunda elde edilen ve beyaz kristal şeker ile karıştırılarak ortaya çıkarılan bir üründür. Bu şekerin renk olarak koyu olması dolayısıyla kahve renkli olur ve esmer şeker olarak anılır. Renginin koyu olmasının nedeni ise içindeki melas miktarıdır.

Şeker pancarının ana vatanı Hindistan’dır. Bu bölgedeki sıcak alanlarda yetişen bu ürün yarı tropikal bölgelerde daha iyi yetişmektedir. Şeker kamışının içinde ise %12 ile %16 arasında şeker bulunur. Ülkemizde üretimi yapılmamaktadır ancak sadece şeker pancarı üretimi sağlanır. Dünya şeker üretiminin ise %74’ü şeker kamışından ve %26’sı da şeker pancarından üretilir. Şekerin genel kullanım alanların baktığımızda ise helva üretimi, dondurma yapımı, unlu tüketim ürünleri, şekerlemeler ve reçel yapımında kullanılır. Ülkemizde şeker kullanımı ise 1926 yılında başlamıştır.

Beyaz kristal şekerin kullanımından sonra şekerde bulunan karbonhidratlar kana hızlı bir şekilde karışır ve insülin salgılamasına neden olmaktadır. Bununla birlikte ise diyabet hastalığı görülebilir. Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanıldığında bu risk azalır. Beyaz şeker kullanmak yerine bu esmer şeker kullanımı sonucunda her iki şekerde de enerji değerlerini karşılaştırdığınızda büyük bir fark olduğunu göreceksiniz. 100 gr beyaz şekerde 400 kalori varken, esmer şekerde 350 kalori bulunur. Buradan farklı anlayabilirsiniz. Bunun yanında esmer şekerde kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, sodyum, asit ve B12 vitamini bulunur. Bu maddeler beyaz şekerde yer almaz. Tüm bu nedenlerden dolayı beyaz şeker yerine esmer şeker kullandığınızda hem diyabet hastalığı riskini azaltabilir hem de bu minerallerin vücudunuza girmesini sağlayabilirsiniz.