Bronşit İçin Geleneksel Bitkiler

Bronşit İçin Geleneksel Bitkiler:

Bronşit İçin Geleneksel Bitkiler

Bronşit, soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkların sonrasında ortaya çıkar. Bu hastalıklardan sık olması sonucunda akciğerin içindeki hava geçitleri iltaplanıp, genişler. Bunun sonucunda da bronşit hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalığın tedavisi için yani bronşite iyi gelen bitkiler kullanılmakta fayda vardır. Bu hastalığın iki farklı çeşidi vardır. Birincisi akut bronşittir. Bu hastalık genelde soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklar ile başlayan yaklaşık olarak 1–2 hafta süren bir rahatsızlıktır. Diğer türü olan kronik bronşite hava kirliliği yol açar. Duman, toz gibi sorunlar yüzünden ortaya çıkan akciğerlerin müzmin hastalığıdır. Çoğunlukla şehirde yaşayan insanlarda bu hastalık görülür. Bu hastalıkta nefes darlığı, balgam, öksürük gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kronik bronşitin ortaya çıkışı kas ağrıları, çok sık olan baş ağrıları ile başlar.

Bu hastalıkların tedavisi olarak çoğu zaman zencefil kullanılmayı önerilmektedir. Ama diğer çoğu bitki bronşit hastalığı için fayda sağlamaktadır. Mesela Sarıçalı bitkisinin kabuğu ve meyvesi bronşit için çok faydalı besinler olmaktadır. Bu bitkiler genelde Asya’da olmakta boyları yaklaşık 2-3 metreye kadar ulaşmaktadır. Diğer bir bitki olan Tarçın dalı “Cinnamomum Cassia” bitkisinden üretilmekte ve bronşitin çözümünde oldukça yarar sağlamaktadır. Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen Mentol bitkisi, doğal nane yağından üretilir ve sentezlenebilen bir maddedir. Bunların hepsi bronşite iyi gelen bitkiler olup diğer ilaçlardan daha çok faydalı olacaktır. Her şeyin doğalı daha çok yararlı ve daha faydalıdır.

Diğer bir bitki olan Fesleğen otu çoğu zaman kullandığımız bir bitkidir. Düşük miktarda kalorisi olup Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. İçerisindeki “orientin” ve “vicenin” gibi flavonoidler içermesi, tıbbi bilimlerde çoğu kes kullanılmaktadır. Kekik de bronşite iyi gelen bitkiler olup daha rahat bulunabilen bir bitkidir. Bronşitin yanında üst solunum yolları enfeksiyonları için de iyi gelmektedir. Kekikte bulunan timol maddesi, bakterileri yok edebilir. Bunun yanında zencefil de antiviral özelliği sayesinde bronşit rahatsızlığına çok faydası dokunur. Hazırlanışı olarak zencefili küçük doğradıktan sonra, bir tutam karanfil ve tarçın ekleyip üzerine sıcak su dökülerek karıştırılır. Bu hem bronşit hem de boğaz ağrısına çok iyi gelen bir karışımdır.