Basur ( Hemeroid) nedenleri ve Bitkisel tedavisi

Hemoroid Hastalığı insanların en çok korktuğu ve tedavisinde dahi en çok çekindiği hastalıkların başında gelmektedir. Nedenine bakıldığında ise Anüsün içinde bulunan damarların toplanması ve insanların en çok bu yüzden tedaviden dahi kaçmaktadır. Peki bunun genel olarak nedenleri neler bir bakalım? ve nedenlerinden sonra bu hastalığa karşı nasıl bir yol izlenilmeli siz değerli üyelerimiz için araştırıp paylaşmaya devam ediyoruz.

Hemoroid sadece insanda görülen bir hastalıktır.Nedenleri için şu sebepler sayılabilir;

 • Irsiyet
 • Meslek
 • Gebelik ve doğum
 • Beslenme alışkanlığı
 • Dışkılama düzeni ve tarzı

IRSİYET: (Genetik yatkınlık) Anne veya babada hemoroid varsa çocuklarda hemoroid olma ihtimali normal toplumdan biraz daha yüksektir ama bu durumu anne babada varsa çocuklarında da mutlaka olacak diye değerlendirmemek gerekir çünkü bu yatkınlığın makat bölgesindeki farklılıktan mı yoksa ailenin beslenme ve dışkılama alışkanlığından mı kaynaklandığı açık değildir.Genel olarak yatkınlık olsa dahi beslenme ve dışkılama alışkanlığı düzenlendiğinde hemoroid oluşma sıklığı genetik yatkınlığa rağmen azalmaktadır.
MESLEK: Berberlik,öğretmenlik,cerrahlık gibi uzun süreler ayakta durmayı gerektiren mesleklerin hemoroid oluşumunda etkili olduğu yaygın kanı olsa da düşünüldüğü kadar etkili bir sebep değildir.Çünkü kalple makat bölgesindeki seviye farkı 40 cm kadardır ve bu seviye farkıda bağ dokusuna zarar veremeye veya damarları genişletmeye yetebilecek kadar bir basınç luşturmamaktadır.Ancak bu gibi sürek arzeden meslek erbapları diledikleri an dışkılamaya gidemeyeceklerinden ihtiyaçlarını erteleme eğilimindedirler.Dışkıyı erteleme alışkanlığı zamanla kabızlığa ve buna bağlı olarakta hemoroide sebep olabilir.

Basuru bulunan bir kişinin bitkisel olarak tedavisini aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak basurundan kurtulabilir. Basur Tedavisinde Uygulanacak Yöntemler;

 1. Hindiba suyu içilmeli
 2. Havuç, Kuru üzüm ile kaynatılarak birer bardak içilmeli
 3. Yılan yastığı denilen bitki bal ile macun yapılarak birer kaşık yutulmalı
 4. Isırgan, bal ile macun yapılarak kaşıkla yutulmalı
 5. Ceviz ile bal bol bol tüketilmeli
 6. Karabaş otu kaynatılarak suyu içilmeli
 7. Nane ezilerek basur üzerine konulmalı
 8. Sarımsak pişirilir birer kaşık yutulur
 9. Pelin Suyu bal ile şerbet yapılarak içilmeli
 10. Ardıç yaprağı fitil yapılarak kullanılmalı
 11. Pırasa yenilmeli
 12. Reyhan yağı basura sürülmeli

Evet arkadaş araştırmalarımıza göre bu bitkisel tedaviler basur’u tedavisinde olumlu sonuç vermektedir.