Türkiye’nin En Şirin Şelalelerinden Tarsus Şelalesi

Türkiye’nin En Şirin Şelalelerinden Tarsus Şelalesi

mersin-tarsus-şelalesi4

Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunan Tarsus Şelalesi, tarihi, konumu ve çevresinde bulunan gezilecek yerleri bakımından turistlerin sıkça uğradığı yerlerin başında gelir. Tarsus şelalesi Türkiye’nin güneyinde Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık on şehrinden biridir ve ayrıca büyükşehir belediyesi statüsü bulunmaktadır. Liman kenti olarak da ayrıca bilinirken Türkiye’nin en büyük limanı burada bulunmaktadır. Mersin’in en doğusu çevresinde yer alırken önemli uygarlıklarında ev sahibidir.

İsmini bulunduğu ilçeden alan şelale ilçeden 2km kadar uzak mesafededir. Berdan Nehri’nde yer almakta olan Tarsus Şelalesi, nehrin 5m kadar yüksekten yere dökülmesi sonucunda meydana gelmiş bir doğal güzelliktir.

Ayrıca şelalenin bulunmakta olan yeri yılar önce burada yaşamakta olan Romalılar için kaya mezarları olarak kullanılmaktaydı ve burada mezar odaları da bulunmaktadır. Kaynağını Bolkor Dağları ile alan Tarsus Çayı yatak değiştirmesi neticesinde sular altında kalan mezarlıklar yerini şimdiki turistik yere bırakmıştır. Ayrıca burada söylenilmekte olan rivayetlere göre; Justinyen (İ.S. 525-565) tarihlerinde karların aşırı bir şekilde yağıp, eriyen kar suları şehir içerisinde sel afetine neden olarak kentin birçok yerini yok etmiştir. Bundan dolayı Justinyen, kentin bir kez daha sular altında kalmasından çok korkarak çayın yatağını değiştirmeye karar verir. Bu kararı uygulamaya başlar ve nihayetinde çay kentin çevresinden geçirilip korunmayı başarmıştır. Ancak bu rivayetlerin efsaneleşmesi gerçekliğini kaybetmektedir. Bu sebepten dolayı büyük değerlere sahip olan şelale suyu azaldığında mezarlar görülebilmektedir. Nehir suyunun azalması sırasında su altındaki harabe mezarlar görülebilmektedir. Fakat aşırı güçlü akmakta olan su bu mezarlardan geriye yalnızca toprak harabelerini bırakmıştır. Ancak yakınlarındaki Roma Yolu üzerinde yine mezarlıklar bulunmaktadır.

Diyebiliriz ki Türkiye’nin en şirin şelalelerinden Tarsus şelalesi ilk sıralarda gelmektedir. Günümüzde baktığımızda şelaleler Tarsus insanlarının ve özellikle de turistlerin yaz aylarındaki durak noktasıdır. Zira bu şelalelerin çevreleri sonradan belediyeler tarafından düzenlenip turistik yerlere oldukça uygun hale getirilmiştir. Bahar aylarında ise genişlemekte olan çağlayanlar güneşin batması sırasında harika görüntüler ortaya çıkarmaktadır. İşte bu sebepten dolayı Arap insanlar Berdan Nehri’ne soğuk su anlamını taşıyan El Barandan ismini vermişlerdir ve bu isim günümüzde ise Berdan olarak kullanılmaktadır.