Everest Dağı Nasıl Bir Yerdir?

Everest Dağı Nasıl Bir Yerdir?

Everest-Dağı

Dünyamızdaki en yüksek dağ olarak bilinen Everest Dağı, Çin ile Nepal sınırları üzerinde yer almaktadır. Kuzey enlemlerinde yaklaşık 27-28 derecede olurken 87 derece ise doğu boylamı içerisindedir. Zirvesi 8,848 metre, güney doruğunda ise 8,748 metre olarak hesaplanmıştır. 2015 tarihinde meydana gelen Nepal depremi sonrasında Everest Dağı’nda 2,5 cm kısaldığı söylenmekteydi. Fakat bu bir teori olarak ortada kaldı. Everest Dağı oldukça soğuk bir dağ olmakla beraber -70 ila -75 santigrat dereceye kadar havayı soğutan rüzgârlar Everest Dağı’nda eser. Bu soğukluğun sebebi dağın troposferin katmanının %70’i geçmesidir. Everest dağı yamaçlarında bitkiler ve hayvanlar burada yaşayamamaktadır. Havası ve bulunduğu rakım sebebi ile canlıların burada yaşamasına olanak sağlamamaktadır. Everest dağı buz kütleleriyle kaplı bir yerdir. Everest dağı nasıl bir yerdir, Everest dağı insanların gezebilmeleri ve yaşayabilmeleri adına yaşam alanı sunmayan dağ ve alanıdır. Burada ayrıca birçok kayan suyu çıkmakta ve bu suların kimi kolları dağılıp akışlarına devam ediyor.

 

Everest Dağına Tırmanma Çabası

Everest’in tepesine çıkmak oldukça zor iken ayrıca tırmanması da zahmetli ve zordur. Zorluğun yanındaki zahmet ise Everest Dağı’na tırmanmak için bir miktar para ödemenizin gerekiyor olmasıdır. 2012 tarihinde Everest’e bir gün tamamında 234 sporcu zirveye başarmıştır. Sebebi ise, Everest’e tırmananlardan 4 kişinin geçirdiği talihsiz kazaların neticesinde ölmeleridir. Everest Dağı’na tırmanabilmek için yalnızca tecrübe yetmemektedir zira Dağ’ın olumsuz şartları kişileri olumsuz etkilemektedir.

Everest Dağı Zirvesindeki Rüzgâr Sorunu

Everest üzerinde esmekte olan 110km/s hızındaki rüzgârlar buraya tırmanmak isteyen kişileri oldukça zorlamaktadır. Rüzgârlar bu hızlarıyla dağ yamacında bulunan birini en aşağıya itmek için fazla gelmektedir. Dağcıların ve birçok sporcunun hayatına sebep olan rüzgarlar ayrıca dağ zirvesinde daha şiddetli esmektedir.

 

Everest Dağı’nda Kirlilik Sorunu

Everest Dağı yıllardır tüm dünyadan insanların dikkatini çekerek buralara turistler getirmeyi başarmıştır. Dağa tırmanmak isteyen sporcuların ve sıradan vatandaşların yanı sıra ayrıca yalnızca görmeyi isteyenler dahi buraya sürekli gelmektedir. Dağa çıkmak isteyen kişilere verilmekte olan erzaklar kişilerin beslenmeleri adına gerekli olsa bile dağ temizliği yönünden oldukça zarar vermektedir. Dağ üzerinde günümüzde zirvesine kadar oldukça ciddi derecede çöp bulunmaktadır. Bu duruma neden olan ise sporcular ve diğer dağcıların erzaklarını tükettikten sonra çöplerini bırakacak yer bulamayıp etrafa savurmalarıdır.