Spor Yaparken Ortaya Çıkan Solunum Sistemi Sorunları Nelerdir?

Spor-Branşları-Güçlü-Bir-GelecekSpor yaparken metabolizmanın hızı ve kas sisteminin çalışmasına bağlı olarak vücutta  aşırı ısınma ve oksijen ihtiyacı artmaktadır. Buda spor yaparken daha hızlı nefes alıp vermemize neden olmaktadır. Spor  yaparken ortaya çıkabilecek solunum sistemi sorunları nelerdir diye baktığımızda bunları aşağıdaki başlıklar altında sıralayabiliriz.

Solunum Sistemi ve Sporun Etkileşimi;

Metabolik aktivitenin arması enerji gereksinimi artırır. Buda besin maddesi ve oksijen ihtiyacını artırır.  Sporda egzersiz yaparken solunum sisteminin asıl görevi vücudun dokularına oksijen taşımaktır. Artan oksijen gereksinimi ve alınan daha fazla oksijen vücut tarafından tamamen kullanılamamaktadır. Dolaşım sisteminin bir oksijen taşıma kapasitesi olduğu unutulmamalıdır. Dinlenme durumunda solunumun ekspirasyon devresi inspirasyon devresine göre daha uzundur. Egzersizle beraber ekspirasyon devresi kısalır ve her iki devre birbirine eşit hale gelir. Fiziksel aktiviteyle beraber solunum dakika volümü de artmaya başlar. Egzersizin şiddetine bağlı olarak kişisel kapasite düzeyine ulaşır ve orada kalır.

Antreman Sırasında Gözlemlenen Durumlar;

  • Solunum volümü dinlenme ve submaksimal yüklenmelerde pek değişmemekle beraber maksimal  egzersiz sırasında belirgin olarak artar.
  • Solunum frekansı dinlenmede daha düşük olabilir. Submaksimal etkinlikte aşırı artış olmaz. Aşırı yüklenmelerde ise belirgin bir artış gözlenir.
  • Vital kapasite dayanıklılık sporcularında pek değişmez ya da bir miktar artma olabilir. Fakat özellikle yüzücülerde genellikle yüksektir.
  • Solunum dakika volümü dinlenme durumunda farklılık göstermemekle beraber submaksimal yüklenmelerde artış daha az olur. Maksimal bir efor sırasında ise yükselir.
  • Sporcular göğüs solunumundan çok karın solunumu yapmaya meyillidirler.

Spor Yaparken karşılaşılacak Sorunlar;

Pnömotoraks: Akciğerleri saran zarın pleura havayla dolması sonucunda akciğerlerin bu baskıyla çökmesidir, kollaps Sportif aktivitelerde travmalarla oluşabildiği gibi tüplü dalışta scuba, atletizmin yüksek atlama gibi branşlarında gerçekleşebilir. Ağır vakalarda akciğer enfeksiyonlarına hatta solunum durmasına yol açabilir.

Astım ve Egzersize Bağlı Bronkospazm: Astım kronik bir hastalıktır. Solunum yollarında oluşan daralma bazen egzersize bağlı olarak da tetiklenebilir. Uygun ilaçları kullanmak koşuluyla astımlıların spor yapmasında sakınca yoktur. Astımlı sporcular egzersize bağlı astım krizinden korunmak için nemli havaya sahip havuz koridorlarını kullanırlar. Bu anlamda yüzme sporu astımlılar için en ideal spor sayılır.

Dilin geriye kaçması: Sporda çoğu zaman travmaya bağlı olarak dilin geriye kaçarak hava yolunu tıkaması durumudur. Arkadan sert çarpmalar, kafa kafaya çarpışma ya da daha farklı bir mekanizmayla gerçekleşebilir. Bununla beraber kalp sorunları, bayılma ve koma gibi nedenlere bağlı olarak da dil geriye kaçabilir. Solunum yolunun tıkanması boğulmayla sonuçlanabilir. Acil müdahale gerektirir. İlkyardım “solunum yolunun açılması” manevrası ile başlatılır. Baş geriye, çene aşağıya doğru çekilerek ağız açılmaya çalışılır. Bu sırada ağza sokulan parmakla dil öne doğru çekilir.