Susam Yağının Besin Değerleri ve Faydaları

Susam Yağının Besin Değerleri ve Faydaları:

Susam-Yağının-Besin-Değerleri

Susam yağı, en eski çağlardan beri kullanılıp, susam tohumlarından elde edilmektedir. Araştırmalara göre Hindistan’daki kazılarda yaklaşık 3000 yıl öncesine kadar bu yağın kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Susam yağında bize fayda sağlayabilecek B vitamini ve E vitamini vardır. Ayrıca içerisinde kalsiyum, demir ve magnezyum içermektedir. Bu yağ Ayuveda tıbbının en fazla kullanılan ürünü olmuştur. Mutfakta da sıklıkça kullanılan susam yağı, yemekleri daha lezzetli hale getirmektedir. Çünkü içerisinde doymamış yağ asitlerinin bulundurması, birçok mineralin eklenmesi demektir. Besin değeri olarak yaklaşık 14 gr susam yağı 120 kalori içermektedir. İçerisinde 2 gr doymuş yağ bulunur. Ama ne kadar proteinin iyi bir kaynağı olsa bile içerisinde protein bulunmaz

Bu çok faydalı yağın kullanımı yüzyıllardır hep şifa olarak kullanılmıştır. Cilt problemlerine birebir çözüm yolu olmuştur. Cilt problemleri olarak atlek ayağı gibi cilt mantarlarına karşı tedavi olarak kullanılmaktadır. Daha da önemlisi Ayuverda tıbbında susam yağı, damarları açıcı gibi faydalı özellikleri de vardır. Cildimize antioksidan iyi gelmektedir. Susam yağı da antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için cilt bakımında çok yarar sağlıyordur. Aynı zamanda kepeği önleyicidir de. Yazın denize girenlerin büyük sorunu olan güneş yanığı için de faydalı olup rahatlıkla kullanılabilir. İçindeki besin kaynakları fazla olduğu için normal yağdan kat kat daha yararlı ve faydalı bir üründür. Bu yüzden eski çağlardan beri kullanımı devam etmektedir.

Bu yağ genel olarak yemeklere katılmak için kullanılsa da diğer birçok hastalığın tedavisi içinde kullanılır. Her gün düzenli susam yağı ile düzenli bebeklerinize masaj yaparsanız bebekleriniz hem daha sakin hem de diğer bebeklere göre daha hızlı büyüme kat edeceğini göreceksiniz. Sadece çocuklar için değil, büyükler içinde sinir, stresi azaltmak için kullanılabilir. İçerisindeki zengin çinko mineralleri sayesinde kemiklerinizi daha güçlü haline getirir. Çoğu insanın sorunu olan migren içinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir. Büyüdükçe saç dökülmesi gibi sorunların çözümü olan susam yağı, saçtaki dökülmeleri azaltır ve saç rengini koyulaştırır. Her gün düzenli saç diplerine masaj yapmanız yeterli olacaktır. Kullanımını hakkında daha iyi bilgi almak için bu konuyla ilgili uzman doktorlara başvurabilirsiniz.