Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

elma-sirkesinin-10-faydasi-620x330Elmanın faydalarını saymakla bitmez. Öyle ki ” günde bir elma sizi doktor ihtiyacından kurtarır” sözünü dahi söyletmiştir. Elmanın faydalarını biliriz Peki ama Elma Sirkesinin Faydaları nelerdir?

Yüzyıllardır sirke her şey de kullanıldı. Turşu yapımında, salatayı tatlandırmak,  zararlı otları yok etmek, kahve makinelerini temizlemek, cam silmek, zırh parlatmak vs. şeklinde sıralayabiliriz. Elma sirkesi mineral açısından oldukça zengindir. Bu mineraller, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve bakırdır. Aynı zamanda elma sirkesinde; A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri, Bioflavonoid ve Pektin de bulunur. Ayrıca Asetik asit barındırması da sindirim sisteminin kendi başına sindiremediği minerallerin sindirimini sağlar.

Elma sirkesinin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Kan Şekerini Dengeler;

İnsan vücudu kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Bu yüzden şeker hastaları insülin kullanır. Elma sirkesi Anti glisemik etkisi etkisi insülinin vücuda etkisini sağlar. Özellikle vücut direnci insüline dayanıklı olan insanların elma sirkesi tüketmesi istenir. Bu ayarlamayı bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi eklemek yeterlidir.  Günde üç defa yapılan bu uygulama midenin sindirim oranını sabit tutarak tüketilen şekerleri kanda şeker oranını sabit kılar.

  • Dişleri Beyazlatır

İnsanların görünümü kadar gülümsemesi ve dişlerinin görünümü de etkilidir. Özellikle dişlerinin sararmasından çekinen biri bu yöntemi uygulayabilir. Elma sirkesi diş temizliğinde de kullanılmaktadır. Sabahları elma sirkesi ile yapılan gargara ve ardından diş fırçalamak yeterli olacaktır. Ayrıca düzenli olarak elma tüketmek ağız sağlımız açısından önemlidir.

  • Kabızlığı Giderir

Elma sirkesinin içerisinde Pektin bulunur. Pektin ise bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözülen liftir. Pektin kabızlık problemi olan doğal ve etkili bir çözümdür. Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi günde üç defa tüketilmesi bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

  • Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Taze, filtresiz elma sirkesini düzenli olarak kullanmak kilo vermenize yardımcı olur. Elma sirkesi çok iyi bir asetik asit kaynağıdır. Ayrıca bakınız; Elma Sirkesi

  • Saçları Besler

Eşit oranda su ve elma sirkesi karışımı ile çok iyi ve doğal bir solüsyon elde edilir. Bu karışım saçları besler, parlamasını sağlar ve çok yumuşak bir dokunma hissi verir.

  • Cilde Parlaklık Sağlar

Elma sirkesi derinizdeki lekeleri temizler, kırışıklıkları giderir ve cilt renginizi düzenler. Lekeler için elma sirkesi iyi bir temizleyicidir. Kırışıklık ve çatlakların görünümünü en aza indirmek için, seyreltilmiş elma sirkesini pamuk ile ıslatın ve tedavi etmek istediğiniz alanlara uygulayın. Bu şekilde kullanılan elma sirkesi cildinizi sıkılaştırır ve dolgunlaştırır.

  • Krampları Engeller

Kramp durumunda bir bardak sıcak suya birkaç damla elma sirkesi damlatın. Birkaç dakika içerisinde kramp geçecektir. Ya da iki çorba kaşığı elma sirkesi ile biraz balı bir bardak suya ekleyip yavaşça içebilirsiniz.

  • Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe İyi Gelir

Birer çay kaşığı elma sirkesi ve balı bir bardak sıcak suyla karıştırın. Karışıma biraz ezilmiş zencefil eklemek tıbbi etkisini daha da arttıracaktır.

  • Enfeksiyondan Korur

Elma sirkesinin antiseptik özelliği bakterilere ve mantarlara karşı çok etkilidir. Örnek olarak kulak enfeksiyonlarına , mesane enfeksiyonuna ve kandidiyaza iyi gelir

  • Kolestrolü Düşürür

Araştırmalar gösterdi ki, elma sirkesi kanınızdaki trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) yani kötü kolesterolü düşürürken, yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) yani iyi kolesterolü arttırır. Böylece kanınızın lipid profilinin düzelmesini sağlar.

cilt-lekeleri-için-elma-sirkesi1Elma Sirkesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Çok fazla elma sirkesi tüketmek sağlık için acısından iyi değildir. Günde 250 gramdan fazla elma sirkesi tüketmek uzun vadede potasyum eksikliği gibi sorunlara yol açabilir. Bir rapora göre günde 250 gramdan fazla elma sirkesini 6 yıl boyunca tüketen bir hastada potasyum eksikliği ve kemik zayıflığı görülmüş. Başka bir raporda ise elma sirkesi tabletini boğazında 30 dakika bekleten bir kadın ses tellerinde hassasiyet ve acı hissetmiş. Sonraki 6 ay boyunca yutkunmada zorluk çekmiş. Bu problemin sirkenin içindeki asetik asit içeriğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

 

Yazar: Mehmet Parlak