Çördük Otu Ve Faydaları Nelerdir?

Çördük Otu Ve Faydaları Nelerdir?

Çıktığı yerler olarak Avrupa’nın güneyi ile Akdeniz havzasından Orta Asya’ya uzanan Latincesi Zufa, Hyssophus olan çok şifalı bir bitkidir. Yani yer olarak sıcak iklimlerde yetişirler. Şekil olarak yaprakları sivri ve dalları budaklıdır. Dallarındaki çiçekleri mavidir. Yöremizde çördük otu bitkisi zufa otu ya da yabani armut olarak da bilinir. Bu otun dalları çok yüksek olur. Yaklaşık 100cm kadar uzanabilir. Kışın bu bitkinin dalları kururken, yazın köklerinden dallar çıkarak yeşerir. Kökleri çok geniş ve büyük olur. Yaprakları ise 0.5-1 cm genişliği 3-4 cm uzunluğunda olup yeşil renkli çok kısa saplıdır. Yaprakları kışın kururken yaz ortalarına doğru yeşerir ve çiçek açar. Çiçeklerinin renkleri de oldukça güzel ve gösterişlidir.

corduk-otu

Bu otun en güzel yani çok faydalı bir bitki olmasıdır. Çok fazla şifaya ilaç olduğu gibi en önemlilerinden öksürüğe iyi gelir. Genelde yaşlıların rahatsız duydukları idrar söktürücülüğünde de çok faydası vardır. Soğuk havalarda ise boğaz ağrısı ve nezlede etkisi büyüktür. Çoğunlukla sigara içenlerin rahatsızlık duyduğu balgam söktürücülüğüne de şifası vardır. Yine soğuk havalarda karşılaşacağımız soğuk algınlığına karşı terletici bir etkisi vardır. Çoğu hastalığımıza şifa olan çördük otu bitkisi ayrıca sık rastladığımız bronşit hastalığına da büyük ölçüde faydası vardır.
Ayrıca çok yemek yediğimiz zaman oluşan sorunlardan birisi olan sindirim sistemi sorununa da etkisi büyüktür. Sinirim sistemini düzenler ve yaşantınıza daha rahat devam edersiniz.

Bu kadar derde deva olan bu bitkinin içeriği eter yağ   türevleri %0,3-1 arasındadır. Tanin oranı ise %5-8 arasındadır. İçeriğinde elma asidi, zamk, şeker ve acı madde Marubiin vardır. En önemlileri ise Diosmin ve Hesperidini sayabiliriz. Ama Pinocamphenol ve Pinocamphen %50 üzerindedir. Kullanımı ise çok basittir. Su bardağına 1 tatlı kaşığı kadar çördük otu koyulur. Üzerine kaynar su döktükten sonra ağzı kapatılıp yaklaşık 15 dakika bekletilir. Sonra suyunu süzerek içebilirsiniz. Ayrıca soğuk havalarda sık olan boğaz ağrısına iyi gelen birkaç dilim limonla karıştırıp içerseniz sizin için daha faydalı olacaktır. Doğal bir içecek olan bu karışım vücuda oldukça faydalıdır.