Argan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir:

argan-yagı-nedir

Argan, Afrika bölgesinin kuzeyinde yer alan ve Fas’ta yetişen bir ağaçtır. Bu ağaçtan üretilen Argan yağı ise ağacın tohumlarından çıkarılır. Bu bölgede yetişen bu ürün eski tarihlerden bu yana sağlık amaçlı olarak yemeklerde kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Sağlık alanında çok önemli bir yeri olan bu ürün son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaktadır. Daha çok kadınların hayatında önemli bir yer edinen bu yağ güzellik uygulamalarında tercih ediliyor.

Argan ağacının sert kabuklu meyveleri toplandıktan sonra bu meyvelerin içindeki yumuşak çekirdekler kabuklarının kırılmasıyla birlikte çıkarılır ve daha sonra kavrulur. Öğütme işlemlerinden sonra ise çekirdeğin iç kısımlarından kahverengindeki madde çıkarılır ve hamur biçiminde olan bu madde su ile yoğrulur. Hamur, su ile birlikte yoğrulmasının ardından argan yağı ortaya çıkar.

Argan yağının faydaları da günümüzde oldukça önemlidir. Üretildiği ağacın dünya üzerinde sadece tek bir yerde bulunmasından dolayı kıymetli yağ kategorisindeki yerini almıştır. Üretim aşaması ise oldukça zahmetli olan bu ürün cildin kurumasını engelliyor ve cildi nemlendirmektedir. Bu yüzden ülkemizde oldukça fazla tercih edilmektedir. Cildi yenileyen formülü ve E vitamini içermesiyle de harika bir karışım olduğunu söyleyebiliriz.

Argan ağacından elde edilen ve tamamen doğal olan bu yağ el, cilt ve tırnak temizliğinde de çok önemlidir. Ayrıca çok faydalıdır. Son zamanlarda saçlarınız için de kullanabileceğiniz bu ürün sayesinde kırışıklık sorunlarınıza da çözüm getirebilirsiniz. Daha çok saçlarda tercih edildiği için kullanımından sonra saçların oldukça parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca saçlarda meydana gelen kırıklar için de sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz.

Güzellik ve sağlık açısından oldukça dikkat çeken faydaları bulunan argan yağının doğru kullanımı sonrasında güzellik faktörüne olumlu etkiler gösterdiği ve bu konuda ülkemizde birçok bayan tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca ayak ve yüz temizliğinde de kullanılırken cilt üzerindeki kırışıklıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bu yağı kullanarak daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Aktarlarda ve büyük marketler de rahatlıkla bulabilirsiniz.