Anason nedir? Kökeni, Kullanıldığı Yerler ve Kullanılış Şekli

260px-Illustration_Pimpinella_anisum0Anason Bitkisi nedir? Anason bitkisinden nasıl yararlanabiliriz? Anason bitkisinin yetiştirilmesi, ve anason bitkisi ne tür hastalıklarda kullanılmaktadır? Bunları Sadece bizde bulabilirsiniz

Anason (Pimpinella anisum), maydanozgiller familyasından 50-60 cm uzunluğunda bir yıllık otsu bitki türü. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir.

Morfolojik Özellikleri;

Gövde dik, silindir biçiminde, içi boş, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Çiçeklerbileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut şeklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir.

Anason, anason bitkisinin tohumlarından elde edilir. Rakı gibi alkollü içkilere çeşni katmak için kullanılır. Anasonun tatlımsı tadı ve özgün kokusu içinde bulunan “anethol” denilen yağdan gelir. Anethol alkolde çözünür, ama su oranı arttıkça çökelir. Bu nedenle anasonlu içkiler suyla karıştırıldığında beyaz olur. Anason, tatlılarda da kullanılan bir baharattır. Ayrıca kedi köpek mamalarına tat vermek için de kullanılır.

Anason Bitkisi Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.  Bunların başında özellikle;

 1. Kan Dolaşım bozukluğunda
 2. Rahim, Böbrek,Mesane Tıkanıklığı
 3. Ana sütü azlığında
 4. Cinsel güç azlığında
 5. Âdet hali zorluğunda
 6. Nefes Darlığında
 7. Yorgunluk, Bitkinlik
 8. Öksürük, kalp çarpıntısı
 9. Gaz ve sancılar da kaynatılarak içilir
 10. Migren, Baş ağrısı ve Baş Dönmesinde Tütsüsü verilir
 11. Romatizma da Sedef çiçeği ile ve Cildi Güzelleştirmek için yutmak biçiminde kullanılır

12. Diş siyahlanmasında diş diplerine sürülür

Peki bu Hastalıklarda Anason’un Kullanım şekli nasıl uygulanır;

15’er gr. anason, birer kaşık şeker ve birer bardak su ile yutulur veya anason kaynatılarak şeker ile tatlandırılıp günde üç defa olmak üzere birer bardak içilir.