Siroz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

sirozİnsan sağlığı her şeyin üstündedir. Çünkü yaşamımızı devam ettirebilmemiz için sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Birçok hastalık gibi siroz da insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Siroz Nedir sorusuna öncelikle cevap vermeye çalışalım.

Siroz kelime anlamı olarak; karaciğerin büyümesi ya da körelmesi biçiminde ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayrıca Siroz karaciğerin potansiyel olarak varlığını tehdit eden bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmediği durumlarda geri dönüşümü olmayan bir risk taşımaktadır. Buda ileri dönemlerde karaciğerin %80-90 arasında hasar oluşmasına neden olmaktadır.

Siroz Oluşumunun Nedenleri?

Siroza alkol, viral enfeksiyon( Hepatit B-C), Toksik madde( örnek verilecek olursa, ilaçlar nedeniyle karaciğerde biriken aşırı bakır ve demirin varlığı), Bu saydığımız sebeplerden karaciğerde hasar meydana gelir. Siroz’dan dolayı karaciğer yavaş yavaş tüm aktivitesini yerine getiremeyip karaciğerin normal hücrelerin yerini progresif skarlaşmaya maruz kalır. Ayrıca bu sebepler başlangıçta genellikle tedavi edilmesi durumunda hepatit ile sonuçlanır. Bununla birlikte sorun yaratan etmen zamanında giderilemez veya tedavi edilemezse siroz ortaya çıkar ve hastalık seyrini değiştirmek için geç kalınmış olacaktır.

 Siroz’un Teşhisi Nasıl Yapılır?

Pek çok hastalığın teşhisi kan yoluyla yapılmasına rağmen sirozun kesin tanısının konulabilmesi için karaciğerde parça alınımı daha uygun ve daha kesin sonuç verecektir. Alınan parçaya göre kanda bulunan albumin düzeyi düşük, bilirubin seviyesi yüksek ise karaciğerde sorun olduğu anlaşılır. Bunun dışında ultrason görünteleme ile karaciğer incelenir. Bu yöntem ile karaciğer yapısının ve yüzeyinin bozukluğu hakkında bilgi alınır.
siroz-tedavisi

Sirozun Tedavisi Nasıl Olur?

Her ne kadar çağımızın sunduğu imkanlar büyük oranda gelişmiş olsa da alkole bağlı sirozun tedavisi bulunmamaktadır. Yine de hastalığın erken teşhis edilmesi ile alınan önlemlerle hastalığın şiddeti azaltılabilir. Hepaptit sonucu oluşan siroz da ise interferon tedavisi ile virüs çoğalması engellenmektedir.

Ayrıca hastalığın kontrol altına alınabilmesi için aşağıda belirtilen uygulamaları mutlaka yapılması gerekir.

 • İlk başta kesinlikle alkolü bırakmak gerekir,
 • Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi için vitamin alımı gerekebilir,
 • Sirozlu hastaların tansiyonu yüksek olur. Bunu kontrol etmek için tansiyon ilaçları önerilir,
 • İdrar söktürücü ilaçlarla karında biriken su miktarı azaltılmaya çalışılır,
 • Doktorun önermediği takdirde ilaç alınmamalı,
 • Aşırı yağlı yemekler yenmemeli.

Bunların dışında en son yapılacak tedavi organ naklidir. Hastalığın iyileşmesi mümkün olabilir fakat bu nakil sonucu karaciğerin vücuda uyumu gerekir. Kullanılan bazı ilaçlar da bu yönde etkili olmaktadır.

Sirozun Oluşumunu Engellemek için Uygulanacak Yöntemler?

 1. Alkolü bırakmak,
 2. Hepatit hastalığına yakalanmamak için aşı yaptırmak,
 3. Bazı karaciğer hastalıkları siroza yol açar. Bu yüzden mutlaka tedavisi yapılmalıdır,
 4. Beslenmeye dikkat edilmeli, yağlı ve hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durmak gerekir,
 5. Erken teşhis önemli olduğundan kontrol amaçlı muayene yaptırılabilir.