Sürekli Ayak Şişmesi Neden Olur?

Sürekli Ayak Şişmesi Neden Olur?
ayak-şişmesi

Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan ayak şişmesi genellikle ciddi bir problem değildir ancak bu problem bazen tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık sorunu olabilmektedir. Küçük damarlardan sızan sıvının yumuşak dokularda toplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Buda böbreklerdeki tuz ve su oranlarının yükselmesiyle sonuçlanarak dolaşan kan oranının artmasıyla oldukça fazla sıvı sızıntısına ve şişmeye sebep olabilir.

Bu rahatsızlığın altında yatan nedeni saptamak önemlidir. Ayak şişmesinin nedeni bularak sorun ortadan kalkar.
Nedenleri

Bu rahatsızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Şayet şişme yalnızca bir ayağı etkiliyorsa, sakatlık veya damarların herhangi birindeki bir problemden kaynaklanan bir lokal problem olması muhtemel bir durumdur.

Şayet şişme iki ayağı da etkiliyorsa büyük bir ihtimalle kalp rahatsızlığı gibi tüm vücudu etkileyen sistematik bir sorundan kaynaklanır.

Ayak şişmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar;

Alt bacak ve ayaktaki yumuşak dokuların sakatlanması şişmeye sebep olabilir. Genellikle bu tek ayağı etkilemek ile sınırlıdır. Ayak bileği ya da ayak şişmesi sakatlığın türüne ve şiddetine bağlı olarak ani bir şekilde veya yavaş yavaş meydana gelebilir.
Hipertansif kalp rahatsızlığı ve konjestif kalp yetmezliği gibi problemler ayak ve ayak bileği şişmesine sebep olabilir. Şayet kalbin işlevi azalırsa vücuda gerektiği kadar kan pompalayamaz. Bunun yanında basınç birikerek damarların çevresindeki dokulara sıvı sızıntısı yapmasına sebep olur. Bu şişme türünün gün içerisinde daha da kötüye gitme yatkınlığı vardır.
Ayak şişmesi toplumumuzda böbreklerden kaynaklanan bir sorun olduğu söylenir. Böbrek düzgün çalışmazsa yeterli ölçüde tuz ve sıvı atamaz. Bu tür şişme sabahları daha kötü olur.
Karaciğer rahatsızlığı ayak şişmesine neden olabilir.
Önemli bir rahatsızlık olan gut hastalığı ayak şişmesine neden olabilir.
Gebelik döneminde kadınlar ayak şişmesi ile karşı karşıya kalır. Bunun birçok nedeni vardır. Aşırı kilo alımı, genişleyen rahim, hamilelik hormonları vücudun sıvıyı tutmasına sebep olabilir.
Bazı kullanılan ilaçların yan etkileri bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilir. Doktora danışarak ilaçların yan etkileri hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.
Uzun süre hareketsizlik bu rahatsızlığa davetiye çıkarır.
Obezite,
Uzun süre ayakta durmak bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilir.
Tedavisi Nelerdir:

Öncellikle doktora danışmak gerekir çünkü bu rahatsızlığın altında yatan nedeni saptamak önemlidir. Doktor tarafından yapılan tahliller ile hastaya en uygun tedavi seçeneği belirlenir. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlardan hastaların uzak durması gerekir. Doktor kontrolünde olamayan ilaçlar hastaya ciddi zarar verebilir. Bunun yanında hasta birkaç yöntemi şişen ayaklarına uygulayabilir. Bunlar;

Uzmanlar tarafından egzersiz yapılması önerilir. Düzenli yapılan egzersiz ile bu şişme ortadan kalkabilir.
Yüksek oranda tuz tüketimi ayak şişmesi nedenidir. Bu sebeple tuz tüketimi azaltılarak su oranın artırılması gerekir.
Uzun süre oturmaktan kaçınmak gerekir. Bunun yanında fazla ayakta kalmaktan kaçınmak önerilir.
Masaj yapılması birçok uzmanlar tarafından önerilir.
Fazla kiloları vermek bu rahatsızlığın belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilir.