Sigaranın Zararları ve Cilt üzerindeki etkileri

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki zararlarını araştıran bilim adamları bunun çok ciddi boyutlarda olduğunu tespit etmişlerdir. Sigaranın Zararlarını, aklınıza gelebilecek birçok hastalığa sebep olabilirken bazı hastalıklara da gerekli olan ortam koşullarını içerisinde bulundurduğu maddelerle gerçekleştirmektedir. Sigaranın Zararları ve Cilt Üzerindeki Etkileri özellikle içerisinde barındırdığı kanserojen ve kimyasallar solunum yollarında, akciğer, üreme sistemi, kalp ve damar sistemlerinde, ciltte vb. kısaca vücudun tümünde hücresel yıkıma neden olur.

Özellikle başlığımızda da belirtiğimiz gibi Sigaranın Zararları ve Cilt üzerindeki Etkilerine bakacak olursak;

  • Metalloproteinaz adlı kollajen parçalama işlevine sahip üretimine neden olur, Artan bu kollajen parçalanması ise cildin erkenden yaşlanmasına ve çökmesine neden olur buda yaşımızdan daha büyük görünmemize neden olur.
  • Vücudun koruyucu sisteminin bozulmasına neden olur, onarım sisteminin yavaşlamasına neden olacağından yaraların geç iyileşmesine neden olmaktadır.
  • Sigara dumanında bulunan zift, nikotin ve zifir vb. maddeler derinin gözeneklerini ve cildin nefesini engelleyerek cildin soluk ve cansız görünmesine neden olur.
  • Sigara ayrıca vücuttaki damarların daralmasına ve cildin yeterli derecede kan almamasına neden olur. Bunun sonucunda bitkinlik hissi artmaya başlar buda ciltte gün geçtikçe solmaya neden olur.
  • Sürekli için birinin dudak bölgesinin çökmesine ve karışıklıklar ve ince çizgiler meydana gelmesine neden olur. Bundan dolayı sürekli kas kasılmalarından dolayı ise meydana gelen kırışıklıklar daha belirgin olmaya başlar.
  • Hücre yapıtaşı işlevlerini gerektiği şekilde yerine getirememesine neden olur. Bunun sonucunda organların işlevlerinde bozukluklar meydana gelir. Bu durum bunların sonucunda da cilde de yansır.

Sigaranın daha birçok zararını sayabiliriz biz sadece sigaranın en belirgin olduğu sorunları dile getirmeye çalıştık Bu zararların hiçbirini elbette kimse yaşamak istemez. Bunu gerçekten istemiyorsanız sigaradan elinizden geldiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Sigara tiryakisi iseniz bırakmanız sizin sağlığınız açısından iyi olacaktır ve vücudun düzene girmesi fazla uzun sürmeyecektir.