Şaşılık Neden Meydana Gelir? Tedavisi Mümkün müdür?

İnsanların en çok rahatsız olduğu konulardan biri olan Şaşılık Neden Meydana Gelir? Şaşılığın Tedavisi Mümkün mü? Peki Ama Gerçekten Şaşılık Neden Meydana Gelir?

Gelişimin ilk evresi olan insanın çocukluk dönemi hastalıklarından biri olan şaşılık/göz kayması da yer almaktadır. Tedavi edilmediği taktirde görme bozukluklarına hatta körlüğe bile neden olur. Şaşılık gözlerine değil farklı yönlere bakmasıdır. Söz konusu şaşılık doğuştan ise bu bireyin doğuştan buradaki sinirlerde bir sorun olduğudur. Bir diğer nedeni ise gözde veya beyinde tümör olması, gözde bulunan katarakt veya başka bir travmatik sorunda da bunun nedenleri arasında yer almaktadır. Bir başka nedenler arasında psikolojik nedenler veya kas sorunları da bunun nedenleri arasında yer alır.

Şaşılığın oluşumuna neden olan faktörler;

foto002Genetik bir sorun da olan şaşılık belli bir sebebe bağlı olarak oluşmamaktadır. Aile bireylerinde herhangi birinde şaşılık söz konusu ise diğer bireylerde de görülme olasılığı vardır. Ayrıca ateşli hastalık veya havale geçiren ayrıca bir yerden düşme sonucu da meydana gelebilmektedir. Bazı travmalar, menenjit, beyin kanaması ve beyin tümörü de şaşılığa neden olmaktadır. Şeker, tansiyon ve Guatr gibi hastalıklarda göz sinirlerinde bir tahribata neden olduğundan buda şaşılığa neden olmaktadır. En belirgin belirtileri arasında elektron eşyalara ( tv. pc, vs.) yakından bakmak bunların başın aynı yöne eğilmesi bunun nedenleri arasında sayılabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile meydana gelen göz kaynaması ise herşeyi çift görme sorunudur bu durum tedaviyle bir kaç ay içerisinde sona ermektedir.

Peki Şaşılığın Tedavisi Mümkün müdür? soracak olursak

parks-testi-1-2-3Şaşılığın tedavisinde uzmanların izledikleri yolları inceleyecek olursak; Tedavinin ilk aşaması buna neden olan sorunu bulmaktır. En önemli faktör ise erken başlanan tedavidir. Bir diğer faktör ise her iki gözün etkilenmesi durumudur buda tedavi süresini uzatmaktadır. Ayrıca Göz kayması sadece bir gözde varsa tedavi de başarı şansız az olmaktadır. İki gözün kayması söz konusu olduğunda bu başarı şansı bire göre daha yüksektir.  Bununla birlikte, hastanın yaşına ve göz kaymasının derecesine göre tedavisi değişmektedir. Birçok hastada gözlük kullanımı yeterli olsa da bazı çocuklarda gözlüğe rağmen göz kayması devam etmektedir. Bu durumda ise ameliyat gerçekleştirilmeli ve göz kayması durumu giderilmelidir.