Ortodonti Nedir?

f48e30b365ac129b34194ee488eb8f24Çoğu zaman biz insanlar bir yerlerden bir şeyler duyar ve ne anlama geldiğini merak edip dururuz. Bunlardan biri de Ortodonti Nedir? Ortodontiyi daha çok diş merkezlerinde duyarız. Ortodonti Nedir? sorusunun cevabi Ortodontinin öncelikle kelime köküne bakmamız gerekmektedir.

Ortho’nun anlamı “Düzgün” Odons’un anlamı ise ” Diş” anlamına gelmektedir. Ortodonti ana bilim dalı çalışma alanı; dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodonti her ne kadar kelime anlamı olarak düzgün diş anlamına gelse de, anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişlerin düzensizlikleri ile değil alt ve orta yüzde olan düzensizlikleri de tedavi etmektedir. Ayrıca Ortodonti bilim dalı, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.

ortodonti-p1

Ortodontik tedavinin ana amacı iyi bir kapanıştır. Bu da düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu olmasıdır. İyi bir kapanış; ısırma, çiğneme ve konuşmayı kolaylaştırır. Ağız sağlığının geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin öz güvenini artırır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra Ortodonti biliminde gelişen uygulamalarla birçok tedavi için yaş sınırı da ortadan kalkmış olmaktadır. Yetişkin hastalar için de tedavi seçenekleri olmakla beraber, estetik yaklaşımlarla hasta memnuniyeti ve konforu ön plana alınarak, Ortodontik tedaviler başarıyla gerçekleştirilmektedir.