Ölüm Nedir?

cd_olum_01-1764x700İnsanoğlunun şüphesiz kaçamadığı ve sonunda mutlaka yüzleşeceği tek gerçek ölümdür. Ölüm sadece insanlar ve hayvanlar için değil yerde ve gökte olan tüm canlı ve maddeler için geçerlidir. Bir insan gibi bir yıldızda ölebiliyor.  Ölüm bütün varlık aleminin kaçınılmaz sonu. Peki ama ölüm esnasında neler oluyor? özellikle bu soru insan ve hayvanlar için sorulabilir. Madde ve elementlerin ölümü ise radyoaktife denilen şekilde gerçekleşmektedir.

Ölüm, bir canlı varlığın (insan, hayvan, mantar, bitki ve mikroskobik canlının) hayati faaliyetlerinin kesin olarak sona ermesidir. Canlı varlıkların herhangi bir dokusunun canlılığını kaybetmesine de ölüm denir. Canlının ölümünden bahsedebilmek için, hayati faaliyetlerin bir daha geri gelmemek üzere sona ermesi şarttır. Zira boğulma, donma, zehirlenme tehlikesi geçiren ve kalbi duran kişilerde suni teneffüs ve kalp masajı yapılarak, durmuş gibi görünen solunum ve dolaşım fonksiyonlarının tekrar başlatılması çok kere mümkün olmaktadır.

Ölüm’ün Belirtileri Nelerdir?

Ölümün belli başlı belirtileri vardır. Özellikle söz konusu insan ve hayvanlar ise bunun ilk belirtisi solunumun durmasıdır. Bu canlıların ölümü ile kalp işlevini yerine getiremez ve durur. Pallor mortis solukluk, ölümden itibaren ilk iki saat gerçekleşir. Algor mortis ise vücut ısının ısınamaması ve geriye dönüşü olmayan bir soğuma. Rigor mortis,  ölümün katılığıdır yani kasların ölünen haldeki kasılma-gevşeme durumunda olduğu gibi kalmasıdır. Livor mortis kanın vücudun alt kısımlarında toplanıp orada kalmasıdır.

Ölümden Sonra Bedende Neler Gerçekleşir?

Şüphesiz herkes bir canlının ölümünü görmüştür. Bazen yol kenarında bile giderken burnumuza pis koku gelebilir. Bu orada bir canlının ölümünden sonra bedeninde gerçekleşen kokudan olabilir. Canlı öldükten sonra Kokuşma Öncelikle meydana gelir bunun nedeni ise bakteri ve mantarların etkinliğiyle cesedin bozulmasıdır. İkinci bir sonuç ise Ayrışmadır. Bakteri ve mantarların etkinliği ile cesedin daha basit yapı maddelerine ayrılmasıdır. Son olarak ise geriye sadece kemiklerin kalmasıdır. Yani iskeletleşmenin ortaya çıkmasıdır.

Ölüme Neler Neden Olur?

 

Özellikle son günlerde artan ölüm nedenlerinin başında hastalıklar gelmektedir. Ve ölüm nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Yanma, boğulma, kazalar, yüksekten düşme, elektrik çarpması, kan kaybı, basınç kaybı, kalp krizi, beyin kanaması, kendini asma, zehirlenme ve en önemlisi savaşlarda kullanılan silahlar nedeni ile gerçekleşen ölümler.

 

Yazar: Mehmet Parlak