Oksitosin Seviyemizi Nasıl Artırırız?

Oksitosin Seviyemizi Nasıl Artırırız:

Oksitosin-nedir

Günümüzde erişkinlerin rahatlamasını sağlayan bir hormon olarak bilinen Oksitosin, artmış olarak vücutta bulunduğunda ilişkinizdeki güveni artırır ve daha çok bağlanmayla da ilgilidir. Hoşlandığınız bir kişi yanınızdan geçtiğinde kalbinizde farklı gelişmelerin olduğunu görüyorsanız Oksitosin seviyenizin arttığını anlayabilirsiniz.

Kan basıncını düşürmeye ve rahatlamaya yardımcı olan anti-anksiyete etkileri olan bir hormon olarak bilinir. Ayrıca ağrı eşiğini yükseltir ve iyileşmeyi de teşvik edicidir. Sosyal etkileşim ve iletişim konusunda sizlere güven duygusu da sağlamaktadır. Bu hormon koku, ses ve dokunma yoluyla salgılanır. Psikolojik faktörler arasında yer alan başkalarına iyilik yapma durumu da bu seviyeyi artırmaktadır.

Yunanca ‘hızlı doğum’ anlamına gelen bir kelimeden türetilmiştir. Bunun sebebi ise bu hormonun doğrum sırasında serviks ve vajina bölgesinin genişlemesine yardımcı olmasından kaynaklanır. Sadece doğumu kolaylaştırmada yardımcı olmamakla birlikte anne ile yeni doğan bebek arasındaki bağı da sağlamaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalardan da görülüyor ki anne ile bebek arasındaki bağ ile birlikte sosyal ilişkilerde de Oksitosinhormonunun çok etkili olduğu görülmüştür. Kişilerin içindeki güven duygusunu da rahatlıkla açığa çıkarır ve partnerinize daha çok bağlanmanızı ve ayrıca daha iyi bir çift olmanızı da beraberinde getirir. Bu hormonun etkilerini görmek için sayısız araştırmaların yapıldığı da bilinmektedir.

Oksitosin seviyesini artırmak için; Masaj yaptırabilir, çiftinizle sarılarak el ele tutuşabilir, hayal kurabilir, eğlenceli aktiviteler yapabilir, sosyal medya takibi yapabilir ve egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Bunların tamamı sizin Oksitosinseviyenizi artıracaktır. Arkadaşlarınız ya da ailenizden birine hediye almak, herhangi birine iyilik yapmak ve kişisel tanıdık deneyimlerinizi kullanarak da bu hormon seviyesini artırabilirsiniz.

Müzik dinleyerek de bu seviyeyi artırmak mümkün. Ayrıca öpüşmek de bu seviyeyi kısa sürede artırıyor. Bu durum sadece çiftler için geçerli değildir. Anne ile bebek arasında uyum sağlamak ve daha mutlu bir aile tablosunun oluşması için de aileler arasındaki ilişkileri güçlendirmektedir. Bu durum aynı zamanda sizi stresten uzaklaştırarak sakinleşmenizi de sağlayacaktır. Bu yöntemleri kullanarak sizler de oksitosin seviyenizi artırabilir ve daha iyi bir yaşama kavuşabilirsiniz.