Miyop Neden Meydana Gelir?

Miyop Neden Meydana Gelir? Sorusunun cevabına öncelikle miyop nedir diye cevaplamak gerekir..

Miyop kelime olarak uzağı net olarak görememek anlamına gelmektedir. İnsanlar arasında en yaygın olan göz bozukluklarından biri olarak baş göstermektedir. Miyop teşhisi konmuş ve yapılan açıklamaların çoğunda, sorunu genlere ve fazla okumaya bağlama yönünde olmaktadır. Ancak yapılan son araştırmalara göre bu varsayımların yanlış olduğunu ortaya koymaktadır. Farklı çevresel faktörler de göz bozukluklarına neden olmaktadır. Miyop hastalığından bazı basit önemler alarak çocuklarımızı bu sorundan kurtarmak mümkün olmaktadır.

miyopMiyop neden meydana gelir?

Oldukça yaygın olan Miyop; Avrupa ve ABD nüfusunun %30-40’ı gözlük kullanmaktadır. Bazı Asya ülkelerinde ise bu %90’ı buluyor. Miyopluk kalıtsal ise, yani genlerden kaynaklı meydana geliyorsa nasıl olur binlerce yıldır insanlara kalıtım yoluyla bu güne kadar gelmektedir. Eskimoların durumuna bakıldığında ise Kanada’daki Eskimoların durumuyla ilgili gelişmeler bu sorunun aslında 50 yıl önce çizmiş olmalıydı. Eski kuşak Eskimolarda neredeyse hiç miyopluk görülmezken bugünkü çocukların %10-25 arası gözlük kullanımı şimdilerde söz konusu olmaktadır. Uzmanlar miyopluğun genetik olması durumunda böyle bir durumun asla mümkün olmayacağını belirtmektedir. Zaman içerisinde Eskimoların eski yaşam tarzından vazgeçip daha Batılı tarza yönelmelerinin bu göz bozukluklarına neden olması daha muhtemel olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bazı uzmanlar genlerin kısmen belirleyici olabileceğini ancak asıl nedenin çevresel faktörlerden kaynaklandığını  ve miyopluğun nedeninin daha çok sanayi hastalığı olduğunu söylemektedir.

Miyopluğun okumakla arasındaki bağlantı ise önce güçlü bir olasılık olarak uzmanlar tarafından düşünülse de konu üzerinde yapılan yoğun araştırmalar böyle bir bağlantının olmadığını görmüşlerdir.

Güneşin etkisi;

Üzerinde durulan bir başka olasılık ise içeride geçirilen zaman işe miyopluk arasındaki ilişki. Avrupa, Avustralya ve Asya ülkelerinde yapılan birçok araştırma da açık havada daha çok zaman geçirenlerin miyop olma ihtimalinin kapalı ortamda zaman geçirenlerden çok daha düşük olduğu görülmüştür. Bunun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikle güneş ışığının gözleri beslemesiyle ilişkilendiriliyor. Güneşin vücuda D vitamini üretimini tetiklediği ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve beyin fonksiyonlarında bu vitaminin etkili olduğu bilinmektedir. D vitaminin göz sağlığı üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir. Bir diğer açıklama da ise güneşin doğrudan gözde dopamin salgılamasına neden olduğu yönünde. Miyopluk göz yuvarının aşırı büyümesi nedeniyle lensin görüntüyü retina üzerine odaklamada sorun yaşamasına neden olmaktadır. Dapominin ise bu büyümeyi sınırlayarak gözü sağlıklı kıldığını ortaya çıkarmaktadır.

 

Doğal ışık, yapay ışığın Etkisi;

Bir başka açıklamaya bakıldığında ise doğal ve yapay ışıkların içerdiği renkler ve görüntünün retina üzerindeki farklı yerlerde odaklaşması sorununu gündeme getirmektedir. Bu uyuşmazlık gözün kontrol mekanizmasında karışıklığa yol açabilmektedir. Yani göze en uygun noktada odaklanma sağlanmadığını ve durumu gidermesi için büyümesi gerektiği mesajını iletiyor olabilir. Uzmanlar sorunu görme alanımızdaki eşya kalabalıklığına bağlamaktadır. Kapalı mekanlarda gözün farklı uzaklıktaki eşyalara odaklanmada uyum sorunu yaşayabileceğini, dışarıda ise görüş mesafesinin daha geniş olmasından ötürü bu sorunun ortadan kalktığını ve gözün gelişiminin daha sağlıklı olduğunu dile getiriyorlar.

Miyop’un tadavisinden biri de atropine adlı göz damlası üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu damlanın miyopluğa neden olan göz yuvarının büyümesi sorunununu yavaşlattığı bilinmektedir. Fakat damlanın bazı yan etkilerinin görülmesi üzerinde bu denemelere ara verilmiştir. Ancak daha önce kullanılan miktarın %1’i bile kullanıldığında damlanın etkili olduğu görülünce bu yan etkilerinde minimum’a ineceği düşünülerek damla üzerinde çalışmalar yeniden çalışmalara başlandı.

Günümüzde miyopluk için yapılacak en iyi şey gözlük ve lens kullanmaya devam etmek ve çocukları dışarıda daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmenin daha doğru olduğu ortaya çıkmaktadır.