Meme Kanseri Neden Arttı?

meme-kanserinin-dogal-seyriKadınların en büyük korkularından biri meme kanseri olma riski. Çünkü bu hastalığa yakalanan kadınların çoğu erkek teşhis edilmediği durumunda göğüsün alınmasına ve bu kadın için üzücü bir hal almaktadır. Elde edilen verilere bakıldığında kadınların bu hastalığa yakalanma oranları bundan 30 yıl öncekine oranla arttığı görülmektedir. Peki ama neden bu hastalık geçen yıllara nazaran artış gösterdi. Meme kanserinin neden arttı sorusunun cevabını siz değerli üyelerimizle bulmaya çalışalım. ve elde ettiğimiz verilere cidden üzücü bir durum.

Bundan 30-40 yıl önce kanser risklerinin %8 civarındayken şimdilerde bu %15 lere kadar çıkmaktadır. Sadece meme kanseri değil bu diğer kanser vakalarında da artış olduğu gözlemlenmektedir. Bunun genel etkilerine baktığımızda öncelikle sanayi ve teknolojinin gelişimiyle farkındalığın artışı ve insanların her konuda bilgiye ulaşmasının kolay olması. İkinci bir faktör ise Sanayi ile mevsimsel ürünlerin dağılış göstermesi. Yani şoklanmış veya sanayide işlenmiş ürünlerin her mevsim elimizin altında hazır bulundurulması. Bunun en büyük etkisi bunların depolanması sırasında uygulanan uygulamalar. Buda katki maddelerinin ve koruyucu maddelerin riskini ortaya çıkarıyor. Diğer bir neden ise genetikle geçmesi. Annede meme kanseri varsa çocuğa geçme ihtimali yüksektir. Meme kanseri olmayan bir ailede bu risk çok daha düşük olduğu ortaya çıkmaktadır.

meme-kanseri-belirtileriMeme Kanserinin en büyük Düşmanının emzirmek olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüz şartlarına bakıldığında ve küreselleşme ve çağa ayak uydurma konusunda insanların yaşadığı bu dönemde kadınların doğum yapma ve emzirmeden uzak durduğu buda meme kanseri riskini artırmaktadır. Aşırı kahve tüketilmesi de bunun bir etkisi. Her organ görevini yapmak ister. Böbrek nasıl boşaltım sisteminden sorumlu kalp nasıl dolaşımdan sorumlu ise meme de süt vermek ister. Çünkü meme süt verdiği durumda kendini temizleyip yeniliyor bunu yapmadığı zaman ise sonuçları ortaya geçte olsa çıkıyor.

Meme kanserinde erken teşhis önemlidir. Erken teşhis edilen bu hastalığın tedavisi mümkündür. bunun için her 6 ayda bir test yapıp ne durumda olduğunu veya bu riskin var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.