Melatonin Nedir? Hangi Aralıklarda Salgılanır?

melatoninİnsanların kansere karşı koruyuculuğu üstlenen hormonlardan biri olan Melatonin nedir? sorusunun cevabını sizlerle bulmaya çalışacağız. Melatonin Nedir? Melatonin ne işe Yarar Melatonin hangi aralıklarda salgılanır? bu tür soruların cevabını sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz.

Melatonin Nedir?

İnsanoğlunMelatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit hücreleri ışığa duyarlıdır. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttırıldıkça melatonin salgılanması azalır.

Melatonin Formülü ve Kimyasal Yapısı Nedir?

Formül: C13H16N2O2
CAS numarası: 73-31-4
Molar kütle: 232,278 g/mol
IUPAC numarası: N-[2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl]

Melatonin hangi Aralıklarda salgılanır?

45454

Melatonin salgılanması insanlarda değişkenlik gösterse de genelde bu insanların uyuduğu saatler arasında olan 23:00- 05:00 arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Buda bu hormonun daha çok uyurken salgılandığının kanıtıdır. Melatonin hormonunun temel görevine bakacak olursak ise  vücudun biyolojik saatini koruyup ritmi ayarlamaktadır. Bunun haricinde melatonin güçlü salgılanması kansere karşı koruyucu etkisi olmaktadır. Bundan dolayı Lösemi ve diğer kansere hastalıkları için kesinlikle karanlık ortamlarda uyumaları istenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.