Lenfoma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

lenfPek çok kanser türü bulunmaktadır. Bunlardan biride Lenfoma diğer adı ise ” LENF KANSERİ”dir. Bu tür bağışıklık sisteminin parçası olan lenfatik sistemde görülen beyaz kan hücresi olan lenfositleri etkileyen tür olduğundan bu ismi almıştır. Bunun yanında bir çok türü bulunan lenfoma temel olarak “HODGKİN Lenfoma ve HODGKİN olmayan Lenfoma” olarak ikiye ayrılmaktadır. HODGKİN olmayan lenfoma (NHL) tüm lenfoma vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu türün en sık görülen alt türleri ise B-Hücre Lenfoma, Folliküler Lenfoma, Kronik Lenfositik Lösemi ve Mantle Hücreli Lenfoma olarak gruplandırılmaktadır. Tüm lenfoma türleri, sayısı 100’ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek ve yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesi, yani hücre yenilenme döngüsünün bozulması neticesinde oluşur.

Lenfoma’nın Belirtileri Nelerdir?lenfoma-nedir-belirtileri-nelerdir

  • Lenfoma’nın en sık görülen belirtisi boyunda, koltuk altlarında ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesidir. Bir veya farklı bölgelerdeki bir kaç lenf bezi aynı anda şişebilir. Şişen lenf bezleri genellikle ağrıya yol açmaz ancak bazı kişilerde şişliğe ağrı eşlik edebilir.
  • Lenf bezleri aşırı şişerse çevresinde bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabilir. Bu baskıya bağlı olarak kan dolaşımında sorunlar oluşabilir ve etkilenen bölgeye göre kol ve bacaklarda genele yayılan şişlikler oluşabilir.
  • Kan damarları gibi aşırı şişen lenf bezleri nedeniyle baskıya maruz kalan sinirler el, kol ve bacaklarda karıncalanmaya, uyuşma hissine yol açabilir. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi her lenfoma hastasında görülen bir durum değildir.
  • Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için bir enfeksiyona bağlı olarak ya da soğuk algınlığı gibi çok yaygın olarak görülen pek çok diğer hastalık nedeniyle de şişebilir. Bu nedenle lenf bezlerinin basit bir soğuk algınlığından mı yoksa lenfoma nedeniyle mi şiştiğini doktor kontrolü olmadan ve gerekli testler yapılmadan belirlemek neredeyse imkansızdır.
  • Ateş, gece terlemeleri ve nedensiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenfoma belirtileridir. Bu belirtiler tüm vücudu etkilediği için “lenfomanın sistemik belirtileri” veya “B belirtileri” olarak adlandırılır.

Lenfoma Tedavisi Nasıl Olur?

Kanserin kesin tedavisi bulunmamakla birlikte insanların ruh halleri yaşadığı sıkıntılar ve her türlü stres tekrar oluşumuna neden olabilmektedir. Aksi tedavi ise büyümesini engellemektir. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemek için uygulanan bazı yöntemler vardır bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kemoterapi
  • İmmünoterapi
  • Radyoterapi
  • Kök hücre nakli

Yazar: Mehmet Parlak