Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işleminde sonra dikkat edilmesi gerek durumlar bulunur. Halk arasında farklı anlamlarla telaffuz edilen bu uygulama sonrasında hiçbir zaman bir aile planlaması olmadığını da söylemek gerekir. Günümüzde istenmeyen gebelikleri önlemek için modern aile planlaması gibi görülen bu uygulamanın sağlık açısından birçok olumsuz faktörü ortaya çıkardığını söyleyebiliriz.

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenlerkonusunda gebeliğin sonlandırılmasından sonra kürtajın yapılması durumunda rahim içerisinde bebeğe ait parçaların kalması durumunda bunları temizlemek gerekiyor. Daha çok rahmin içinin temizlenmesi anlamına gelen kürtaj uygulaması sonrasında ciddi tedbirler alınmalıdır. Her anlamda bir cerrahi girişim olduğu için işi bilen kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu sayede riskleri en aza indirebilirsiniz. Bunun dışında;

  • Kürtaj işlemi yapılmadan önce gebeliğin rahim içindeki durumu kontrol edilmeli ve belirlenmelidir. Hastanın tıbbi öyküsünün de alınması gerekir. Bu işlemlerin ardından hastanın psikolojik olarak bu duruma hazır olup olmadığına da karar verilmesi gerekir.
  • Bu işlem mikroplardan arındırılmış ortamlarda yapılmalı ve lokal anestezi yapılarak uygulanabilmektedir.
  • Hastanın işlemden en fazla 5 saat geçmesinden sonra aç ve susuz kalması istenir. Bu durumun amacı ise midenin boş kalmasını sağlamaktadır. Çünkü genel anesteziye bağlı olacak farklı durumların engellenmesi amaçlanır.
  • Lokal anestezi ile yapılacak kürtaj girişimi hasta tok iken de yapılabilir. Hastanın rahim ağzı bölgesine yapılan uyuşturucu ilaçlarla birlikte işlemler sağlıklı bir şekilde yapılır.

Kürtaj uygulamasının bir takım riskleri de bulunur. Bunlar;

  • Kanama oluşumları
  • Rahimde ve bağırsakta delinme
  • İşlem sonrasında rahim içinde enfeksiyonların gelişmesi
  • Anesteziye bağlı olarak gelişebilecek sorunlar
  • Rahim içerisinde uygulamadan sonra parçalar kalması

Kürtajdan sonra genel anestezi uygulanmış ise 1 saat sonra yemek tüketilebilir. Ayrıca 2 ile 10 gün arasında hafif vajinal kanamalar görülebilir. Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenlerkonusunda en önemlisi ise herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için 10-15 gün arasında ilişkiye girilmemelidir. Kürtajdan sonra ayrıca hemen banyo yapılabilir. Enfeksiyon riski olacağından vajinal duş alınması önerilmez. Yiyecek tüketimi konusunda ise bir süre çorba ve hafif gıdaların tüketilmesi önemlidir.