Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi Tırmığı Hastalığı

kedi-tirmigi-hastaligi-

Kedi tırmığı hastalığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Bartonella henselae adlı bakteriyel enfeksiyöz etkenin yol açtığı iyi huylu bir hastalık olan kedi tırmığı hastalığı Henri Parinaud tarafından 1899 yılında tanımladı. Bu hastalık sıklıkla kedi ısırığına ya da kedi tırmığına maruz kalan küçük çocuklarda görülür. Kedi tırmığı hastalığına neden olan virüs bir yara yoluyla vücuda girebilir. Bu ise, bir kedi tırmığı ya da ısırığıyla olabileceği gibi, bir diken ya da kıymığın batması,çiğ et keserken kaza yoluyla oluşan bir kesik ve hatta böcek sokmasıyla da olabilir.

Belirtileri :

– Yaralanma meydana geldikten birkaç gün sonra ufak ve kırmızı bir şişlik olması

– Hafif ateş yükselmesi

– Baş ağrısı

– Titreme

– Sırt ağrısı

– Karın ağrısı

– Dikkat bozukluğu

– Kırgınlık

– Lenf bezlerinin şişmesi
Hasta da bu belirtiler dışında farklı belirtilerde görülebilir. Her hastada aynı belirtiler görülmeyebilir ve bu belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir.

Tedavisi:
Hastalık tedavi edildiği taktirde bir ay içinde düzelir. Bu hastalığın en önemli tedavisi sabırdır. Hastalık kendiliğinden geçer ancak bazı doktorlar meydana gelebilecek irine engel olması umuduyla antibiyotik verebilir. Bu antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Eğer ateşli dönem hastayı yoruyorsa hastanın dinlenmesi gerekir. Hastaların doktor kontrolünde olması gerekir. Doktor kontrolünde yapılan tedavi ile hastada iyileşme görülür. Genellikle oluşan yaralar geçer ama bazen yaraların olduğu bölgede hafif izler kalabilir. Lenf bezleriyle kalıcı hasar görmeksizin normal büyüklüklerine dönerler.