Kas Ve Tendon Sakatlanmaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için şüphesiz spor yapmak zorundadır. Spor yapan vücut dinç ve dayanıklı olur. Spor yaparken bazı sakatlanmalarda söz konusudur. Bunlardan en sık rastlanan sakatlanmalar ise kas ve tendon sakatlanmalarıdır. Kas ve tendon sakatlanmaları bilinmediğinde ve yanlış uygulamalar yapıldığında geriye dönüşü olmayan sorunlara da neden olmaktadır. Kas ve Tendon sakatlanmaları aşırı kullanıma bağlı olarak geliştiği gibi buna travmalar ve sporcunun yeteri kadar ısınmadan yaptığı kendine yüklenmelerde neden olabilmektedir.

8572_asiltendonkopma-300x294Kas Yırtıkları: Kas yırtılmalarının en büyük nedeni spor öncesi yetersiz yapılan ısınma hareketleridir. Bu yüzden ısınmamış kaslar ani ve ters bir hareketle yırtılma meydana gelebilir. Bu yüzden zedelenen kas liflerinin sayısına bağlı olarak derecelendirilir. Üçüncü derece kas yırtıkları tam-total yırtık olarak tanımlanır.

kramp-nedir-785x510Kramp: Kramplar esas olarak kaslarımızı hareket ettirdiğimizde oluşan kasılmaların bir benzeridir ancak kramp söz konusu olduğunda bu kasılma istem dışı, son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren bir kasılmadır. Herhangi bir kasınızı kendi hareketinizle kasmadığınız halde bazı sinirler kasılmayı tetikler ve kramp ortaya çıkar. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrası beynimiz gevşeme sinyali gönderirken, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez.

Kas içi kanamalar: Travmalar, kas içindeki damarların yerel yada sistemik hastalıkları ve akut enfeksiyonları gibi kas içi kanamalara neden olabilmektedir. Travmalar kas yırtılmaları yada kopmaların buralarda kanamalara neden olur. Kas içi kanamaları ufak ya da büyük çürüklükler ve şişlikler ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri; 

  • Karıncalanma hissi
  • Eklemde sıcaklık veya gerginlik
  • Ağrı veya şişlik
  • Hareket ettirirken eklemlerin biraz zorlanması
  • Hareket etmede veya yürümede zorluk
  • Hareket ettirilmediğinde veya kasılmadığında normalden büyük görünen kas

Yaralanmalarda sahada yapılacak ilk yardım ve ön tedavi yöntemleri iyileşmeyi kolaylaştıracaktır. Bu tür sakatlanmaların akut devresinde “ESKİ” diye özetlenen yöntem etkili olacaktır.

ESKİ’ de E, elevasyon; S, soğuk uygulama; K, kompresyon bandajı; İ, istirahat anlamındadır.

Akut kas yaralanmalarında kanamanın durdurulması, şişliğin önlenmesi ve ağrının azaltılması ön tedavinin başlıca amacıdır.

Boyun-agrisi-sebepleriBaş ve Boyun Sakatlanmaları; İnsanın en hassas yeri şüphesiz baş ve boyun kısmıdır. Baş ve boyun merkezi sinir sistemiyle yakından ilgili olduğu için spor yaparken buralarda meydana gelen sakatlanmalarda ciddi sonuçlar doğurur. Spor yaparken meydana gelen düşme, çarpışma, faullü hareketler bu tür sakatlanmalara neden olabilir. Binicilik, kayak, boks, eskrim gibi  spor dalları baş bölgesi için koruyucu başlık kullanma zorunluluğu getirmiştir. Futbolda kafa topları sırasında çarpışma, baskette zıplarken diğerinin üstüne düşme vs. bu gibi yaralanmalara neden olur. Özellikle baş ve boyun kısmında yaralanmalara neden olacak spor dallarında sakatlanmalar riskinin yüksek olmasından ötürü bunlar kurallar ile koruma altına alınmıştır. Buna örnek verecek olursak; Güreş ve judoda oyun kuralları gereği boynun sıkılması, boksta enseye vurmak yasaktır.

Yazar: Mehmet Parlak