Karın Ağrıları Nasıl Gecer?

Karın Ağrıları

Karın-Ağrıları
Karın ağrıları hemen hemen her yaşta görülebilen kronik veya akut çeşitleri olan bir rahatsızlıktır. Kişinin hayatını olumsuz etkileyecek şekilde hafif ya da şiddetli düzeyde seyredebilir. Toplumda sıkça karşılaşılan karın ağrısının nedenleri altında birçok hastalık yatmaktadır. Bunlar;

Gaz Sancıları : Hemen hemen herkeste oluşabilen gaz sancıları kişi için sıkıntılı bir durumdur ve kişinin gaz çıkarmasıyla beraber karında rahatlama hissi uyanır.
Gıda Zehirlenmesi : Gıda zehirlenmesiyle hastada çok şiddetli karın ağrısı meydana gelir.
Bağırsakta Tıkanıklık : Karın ağrısının en çok bilinen ve tehlikeli nedenleri arasında gösterilir. Bu nedenle oluşan karın ağrılarında hastada sarımsı ve yeşilimsi renkte kusmalar meydana gelir.
İdrar Yolu Enfeksiyonları : Yapılan tedavi ile karın ağrısı ortadan kalkar.
Apandisit : Göbek çevresinde başlayan ağrı saatlerin ilerlemesiyle karnın sağ alt bölgesinde hissedilmeye başlanır. Bu durumda bulantı ve kusma görülebilir ve kişide yürüme güçlüğü ile hareketsizleşme görülür.
Kabızlık : Kişide şiddetli karın ağrısına sebep olur.
Jinekolojik Nedenler : Regl döneminde kadınlarda sancılar meydana gelir ve karın ağrısı bu dönemde şiddetli seyreder.
Akut Gastroenterit : Genellikle çocuklarda meydana gelir. Karın ağrısıyla beraber kusma,bulantı,ishal ve ateşlenme görülebilir.

Karının ağrısının nedenleri altında bu hastalıklar dışında başka hastalıklarda yatabilir. Karın ağrısı uzun süre devam ediyorsa ve ağrı şiddetli ise hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması önerilir.

Tedavisi

Toplumumuzda herkeste meydana gelen karın ağrıları bazen küçük nedenlerle bazen de büyük nedenlerle ortaya çıkar. Her iki durumda da tedbiri elden bırakmamak gerekir. Doktora danışarak tespit edilmesi gerekir çünkü bazen hafif ağrılar bile ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu durumda doktor bir takım testler yaptırarak hastalığı saptar ve hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir.