İsilik Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?


Havaların ısınmasıyla birlikte insanların şikayetleri artmaktadır. Bu şikayetlerden biride isilik’tir? İsilik Nedir? İsilik; sıcak nedeniyle ya da terlemekten, vücutta oluşan küçük pembe kabartılardır.  Yaz aylarında özellikle kendini gösteren İsilik, ter kanallarının tıkanmasından dolayı oluşmaktadır. Vücuttaki küçük kabarcıklara neden olan isilik, gözeneklerin kapanması sonucu deri döküntülerine de neden olmaktadır. Daha çok çocuklarda rastlanan bu sorun, iki şekilde tanım yapmak mümkün olmaktadır. Bunlardan biri küçük su baloncukları şekilde, diğeri ise su toplayan kırmızı bir görüntü ve kaşıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülme ihtimali oldukça yüksektir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik hastalığında risk altındadır.

İsiliğin Oluştuğu Yerler?

İsilik-620x330İsilik insanlarda genelde; kollarda, Göbekte ve göğüs kısmında, lastikli iç çamaşırlarının değdiği yerlerde oluşmaktadır. Ayrıca; alın, göz kapağı, burun, diz kapağı arkası gibi bölgelerde de yoğun şekilde seyrini gösterebilmektedir.  İsilik bebeklerde ise popo kısmında daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık 3-4 günde kaybolabilmenin yanında kendini tekrar gösterme olasılığı da vardır.

İsilik Neden Meydana Gelir?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklığın artmasından dolayı insanlar sürekli olarak terlemektedir. Ter gözeneklerinin tıkanması sonucunda ise ter salgısı derinin dışına çıkamaz ve derinin altında ter birikimine neden olur. Bu durum isilik hastalığının meydana gelmesine neden olur. Bebeklerde ise bu durum sıcak havalarda kalın ve sıkı kıyafetleri giydirmek ve nemlendiricinin fazla kullanılması, sabun ve şampuan gibi maddeler bu kalıntıları da buna neden olmaktadır. Bebeklerin sık sık altını değiştirmemek ve adi bebek bezi kullanımı da isiliğin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle çok terleyen insanlarda isilik rahatsızlığına sıklıkla karşılaşabiliriz. Pamuksu dokudan oluşan kumaşlar dışında giyilen kıyafetler de buna neden olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca havasız ortamlar ve sıcak yerlerde buna zemin hazırlamaktadır.

İsilik rahatsızlığı tehlikeli bir duruma yol açmadığı gibi oluşan baloncukların kaşınması sonucu ve dikkat edilmediği taktirde enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. İsilik rahatsızlığının bulaşıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Ancak zamanında müdahale edilmediği durumunda deri hastalıklarını tetikleme özelliği unutulmamalıdır.

İsilik Nasıl Tedavi Edilir?

İsilik hastalığının tedavisinde herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Bu hastalık bir kaç güne kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Fakat vücutta oluşan yanma olması durumunda serinletici losyon veya kremler kullanılabilir. Bunları yaparken de uzman kontrolünden geçmek gerekmektedir. İsiliğin Doğal tedavisi ve en temiz yol ise temiz deniz suyudur. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus ise aşılarının tam olup olmamalarıdır. Çünkü deniz suyundan başka hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir.Ayrıca yaz aylarında bebekleri dar olmayacak şekilde, teri emecek ve serin tutacak şekilde giydirilmesi gerekir. Her gün mutlaka duş aldırılması gerekir. Nemlendiriciyi aşırıya kaçmayacak şekilde sürmeli ve lastiği sıkı olan kıyafetlerden kaçınmanız gerekir.

Yazar: Mehmet Parlak