İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar Rengi ve Anlamları

Çoğu zaman sizler de fark etmişsinizdir ki idrarımızı yaparken renklerin farklı olduğuna tanık olmuşuzdur. İdrar rengi ve idrarın özellikleri hastalıkların teşhisinde tıbbın başlangıcından beri yardımcı olmuştur. İdrarın renkleri, idrarın yoğunluğu ve idrarın kokusu insan sağlığı ile ilgili çok şey anlatmaktadır. Özellikle de pigmentler tarafından bazı özel yiyeceklerde bulunan bileşikler ve ilaçların insan idrarının rengini değiştirebildiğini ifade etmiştir. Buna örnek olarak pancar turşusu, baklagiller ve üzüm tüketimi idrarın rengine büyük bir oranda etki ederek rengini değiştirebilmektedir. Reçetesiz olarak verilmekte olan birçok ilaç idrarın rengini canlı tonlara dönüştürebilmektedir. Kişilerin idrarında kırmızımsı, limon yeşili, yeşilimsi renklerde bulunuyorsa büyük bir ihtimal ile kullanılmakta olan ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

Fakat idrar üzerinde normalin dışında tonlar mevcut durumdaysa bu durum kişilerde bazı hastalıkların bulunduğuna veya belirtisine ifade olabilmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak; kahverengi veya koyu kırmızı tonlardaki idrar sahibi kişilerde “porfiria” hastalığını haber veriyor olabilir. Bu, kırmızı kan hücrelerindeki rahatsızlık anlamını taşımaktadır. Kişilerin normal idrar rengi kişilerin günlük olarak tüketmiş olduğu su miktarına bağlı olmaktadır. Gün içerisinde kişiler ne kadar çok su tüketirse eğer kişilerin idrar rengi o kadar açık olur fakat tam tersine kişiler günlük ne kadar az su tüketirlerse idrar renkleri o kadar koyu tonlarda olacaktır.

Fakat bazı durum dışı nedenlerde kişilerin idrar rengi farklı renk alabilmektedir. Peki bu renkler nelerdir ve bizlere neleri ifade etmektedir.

 

İdrar rengi neden değişir?

İdrar renginin yiyecekler, içecekler ve ilaçlar sebebiyle değişebildiğini yukarıda yazmıştık ve koyuluğunun da su tüketimine bağlı olduğunu ifade etmiştik. Ancak bu durum yalnızca sıradan normal durumlarda olmaktadır, olağandışı durumlarda hastalıkların belirtisi olabilir.

 

İdrar rengi anlamları

Kırmızı veya Pembe renkli idrar rengi ne anlama gelir?

Bu iki renkteki idrar genel olarak ciddi hastalıkların belirtisi olmamaktadır. Bu renklerin oluşmasındaki sebep kişilerin tüketmiş olduğu yiyeceklerden (pancar turşusu, böğürtlen gibi) kırmızı veya pembe renklerde olabilmektedir. Fakat sayılan maddeler dışında durum yaşanıyorsa farklı sebeplerden olabilmektedir.

Kırmızı ve Pembe idrar nedenleri;

  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Prostat,
  • Böbrek kistleri,
  • Kanserli tümörler veya kanserli olmayan tümörler,
  • Uzun koşular,
  • Böbrek taşı,
  • Mesane taşı,

 

Yukarıdaki sorunlardan veya diğer sorunlardan dolayı kullanmış olduğunuz “rifampin” ilacı antibiyotik olup genel olarak verem hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır ki bu ilaç idrarın rengini pembe renge veya kırmızı renge dönüştürebilmektedir. Ayrıca idrar yolu hastalıklarının uyuşturulması için kullanılmakta olan “Phenazopyridine” ilacı idrar rengini değiştirebilmektedir.

Turuncu idrar rengi ne anlama gelir?

Turuncu renkteki idrar genel olarak kişilerin az seviyede su tüketimleri, boyalı gıda tüketimlerinde, safra kanalı problemlerinde veya karaciğer hastalıkları sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Mavi veya Yeşil idrar rengi ne anlama gelir?

Bu renkler nadir olarak rastlanılmakta olan renklerdir. Fakat sebebi ise aşağıdaki durumlardan oluşur.

  • Gıda Boyaları: Kimi zaman kişilerin tüketmiş olduğu boyalı, renkli gıdalar kişilerin idrarında yeşile kaçan tonu vermektedir. Ayrıca böbrek sıkıntıları için kullanılan boyaların sonucunda yine idrarda bu renkler görülebilmektedir.
  • İlaçlar: kimi ilaçların kullanılması sonucu yine mavi veya yeşil idrar görülebilmektedir. “amitriptyline, indomethacin, propofol.”
  • Tıbbi Rahatsızlıklar: Genetik olan hastalıklarda, kan üzerinde kalsiyumun yüksek olması yine mavi renkli idrar oluşumuna sebep olabilmektedir.

 

Kahverengi idrar ne anlama gelir?

Kahverengi idrar genelde kişilerin kullandıkları ilaçlar, tükettikleri yiyecekler ve yaşadıkları tıbbi rahatsızlıklar sonucunda meydana gelmektedir.

Koyu sarı idrar ne anlama gelir?

Bu renkteki idrar kişilerin normal olduklarını göstermekle beraber az su tükettikleri anlamına gelir. Bu renk idrar yapan kişilerin su tüketimlerini arttırmaları gerekir.

Açık sarı renkli idrar ne anlama gelir?

Sağlık açısından normal olduğunuzu ifade eder. Kesinlikle korkulacak bir durum yoktur ve olması gereken budur.

Soluk hasır renkli idrar ne anlama gelir?

Sağlık açısından sıkıntısız olabildiğinizi ifade eder ve su tüketiminizin de dengeli olduğunu ifade etmektedir.

Renksiz idrar ne anlama gelir?

Renksiz idrar kişilerin çok su tükettiklerini ifade etmektedir. Bu renk idrara sahip kişilerin su tüketimlerini biraz azaltmaları gereklidir.

Bal renkli idrar ne anlama gelir?

Bal rengi veya amber rengi idrarı olanların karaciğerinde sorun olduğunu ya da aşırı derecede sıvı kaybının yaşandığı anlamına gelebilmektedir. Bu renkte idrar yapıyorsanız hemen bir doktora başvurunuz.