Hemofili Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Hemofili Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Hemophılıa

Hemofili, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktör 8 ve faktör 9 adlı iki protein yaşam boyu ve kanın pıhtılaşmasının yetersiz olduğu ve vücutta oluşan kanamaların durmaması şeklinde gelişen bir doğumsal kan hastalığıdır. Kısacası kanda faktör 8 ve faktör 9 adlı iki protein bulunur. Bu hastalık durumunda bu iki protein kanda eksiktir ve kanda eksik olan proteinlerin olmaması kan pıhtılaşmaması na ve kanamaya neden olur.

Bu rahatsızlık anneden gelen bir hastalıktır. Anneden gelen bir genle sadece erkekler çocukların görülen bir hastalık olan hemofili hastalığı kız çocuklarında ortaya çıkan bir hastalık değildir çünkü kız çocukları hemofili taşıyandır. Toplumda sıklıkla görülen bu hastalık her 4 bin erkekte bir ortaya çıkar.

Bu rahatsızlıkta güçlü bir kan pıhtılaşması sağlanamamaktadır. Bu sebeple bu rahatsızlık hastasında vücut içi veya vücut dışı ciddi bir travma oluşursa,hastaya tıbbi bir müdahale gerekir çünkü kan pıhtılaşmasını sağlanması gerekir.

Nedenleri ve belirtileri

Eğer kalıtsal bir hemofili varsa bu doğuştan olabilir. Bu rahatsızlık hastaları ağzını ya da burnunu bir çarptığında kan kaybı görülür. Kanama eklem içinde de olabilir. Eğer bu tekrarlanıyorsa ciddi bir problem olabilir. Kanamalar iç organlarda da görülebilir. Bu organlar karaciğer ve böbrek gibi organlarda da ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe hastalığı fark eden kişi daha dikkatli bir yaşam sürer. Hasta vücudunu bir yere çarptığı zaman morluklar oluşabilir. Yaş ilerlediği takdir de hastalığın nasıl seyredeceğini tahmin etmek zor olabilir. Hemofili hastalarında aşırı kanama meydana gelebilir. Bununla beraber eklemlerde kanama ve beyinde kanama olaşabilir. Aşırı kanama da bir neden yokken burun kanaması meydana gelir. Ufak bir kesikte şiddetli bir kanama oluşabilir. Eklemler de oluşan kanamalarda ise ağrı olabilir. Tedavi edilmeyen eklem kanması,eklemde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Beyinde kanama da basit bir baş çarpması ya da yaralanmada ortaya çıkabilir.

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi ömür boyu sürer çünkü bu rahatsızlık genetik bir hastalıktır. Eksik olan proteinler enjeksiyonla yerine konur. Bu sebeple pıhtılaşma sağlanır. Bu kalıcı bir tedavi şekli değildir. Sürekli ve düzenli uygulanması gerekir. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir. Hastanın doktor kontrolünde olması ve doktor tavsiyesine uyuması gerekir. Bununla beraber hastalara spor yapılması,kasların güçlendirilmesi,sağlıklı yaşam sürdürülmesi önerilmektedir. Bazı sporlar bu hastalar için risk oluşturabilir. Hastalarının doktorlarına danışması gerekir.