Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Nedir?

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Nedir?

hamilelikte-kilo

Anne adaylarının birçoğu hamilelik süresince aldığı kilolar sorun gibi görülebilmektedir. Hamile bayanların hamilelik sırasında aldığı kilolar üzerinde araştırmalar yapan doktorlar, bu bayanlar için özel olarak diyet programları çıkarmışlardır. Özellikle de hamile bayanlara düşük kalori içeren yiyecekleri tavsiye etmişlerdir ve kadınların 7 ila 8 kilo verebilecekleri bir kolaylık sağlayacağını düşünmüşler. Ancak sonrasında yapılan araştırmalar ise bu durumun bu şekilde olmadığının sonucuna varmışlardır. Peki, hamilelikte ideal kilo alımı nedir uzmanların dediklerini aşağıya belirtelim ve kilo alımı ne ile ilgilidir bakalım.

 

Uzmanlar kilo alımında ne diyor?

Uzman doktorlar hamilelik sırasında kilo alma konusunda herhangi bir miktarın pek önemli olmadığını belirtmektedirler. Öncelik bebeğin anne karnındaki gelişmeleri ve anne adayının tansiyon ölçüleri sağlıklı olup olmadığı esas görülmüştür.

Hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde sonlandırıp doğum ile devam eden bayanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre; hamilelik süresince kilolar üzerinde artış yaşamayan hamile bayanın yok denilecek kadar az olduğu gerçeği kesindir. Böyle ki tam tersi durum ile 30 kiloya kadar artış yaşayan hamile bayanların olduğu bilinmektedir. Bayanlar hamilelikleri sırasında ortalama 12 – 13 arasında bir kilo artışının yaşandığı söylenilmektedir. Hamilelik sırasında anne adaylarının kiloları genelde fiziksel yapılarına göre farklı değerler sergilemektedir.

Kilo Alımı Ne İle İlgilidir?

Anne adayları hamilelikleri esnasında almış olduğu kiloların ilgisi tamamen kişisel ve fiziksel özellikleri ile ilgili olan durumdur. Bu durumda kadınların gebelikten önceki kiloları, gebelik sırasında bebeğin alacağı veya tamamlayacağı kilosu ile, plasenta hamilelikte yükseleceği boyutlar genetik olan durumlar ve hamilelik sürecindeki bayanların gebelik sürelerince beslenmeleri de bu durumu değiştiren nedendir.

Gebelik sırasında bayanlar, düzenli bir şekilde kiloları konusunda yaptığı takipler sırasında bazı durumlara ayrıca dikkat etmeliler. Gebe bayanlar, hamilelikleri sürecini sağlıklı bir şekilde takip etmek istiyorlar ise bu durumu kendi başlarına olumlu bir şekilde yapamayacaklarını düşünerek, hamileliklerini takip etmekte olan doğum uzmanına danışarak onların sunduğu şekillerde yapmalıdırlar. Bu durum daha sağlıklıdır. Fakat anne adayları kendi başlarına da evlerinde düzenli bir şekilde kilolarını tartabilmektedirler. Ve bu durumu yine uzmanlar tarafından sabahları uyanınca ince kıyafetler ile yapmalıdırlar.

Kişiler sabah uyanınca ve üzerlerinde ince elbiseler ile kilolarını takip etmelidir. Bu durumda doğru kiloyu elde edebilmektedirler.

Yemek sonrasında ve akşamları ölçülen değerler yanıltıcı olmaktadır ve bayanlar sürekli aynı tartı ile tartılmalıdır. 20-26 kilo arasındaki değerler uzmanlar için normal bir kilo artışı kabul edilmektedir.