Güvercin Göğüs Nedir?

Güvercin Göğüs Nedir?

Güvercin-Göğüs-Nedir

Günümüzde göğüs kemiğinin dış tarafa doğru yönelerek ya da bükülerek göğüs üzerinde bir çıktı gelmesine Güvercin Göğüs adı verilir. Kişilerde görülen bu şekil bozukluğu bazen solunum bazen de farklı nedenlerle meydana gelmektedir. Bu hastalığın oluşmasına göğüs kemiğinin farklı oluşumları zemin hazırlayabilir. Özellikle de anne karnında gelişen dölütte göğüs kemikleri ilk olarak kıkırdaktan oluşur. Bu kemik tam anlamıyla geliştiğinde ise aralarında kıkırdak halkaları yer alan ve toplamda beş dizi kemiği oluşturmaktadır.

Bu kemik dizilerinin arasında yer alan kıkırdaklar genç vücutlarda elastik ve esnek bir yapıdadır. Özellikle de 25 yaşından sonra bu düzeneğin yerini kemikler alır ve en üst kısımda yer alan iki kemiğin arasında yer alan kıkırdak tabakası ise varlığını sürekli korur. Bu anlamda solunum sırasında akciğerlere hava depolandığı sürece göğüs kafesi de genişleyebilir.

Güvercin Göğsü hatalığının oluşma nedenlerinin de net olarak bilinmesi gerekir. Göğüs kemiği bazen anormal derecede dışarıya doğru genişler ve çok farklı bir hal alır. Bu şekil bozukluğunun tam olarak nedeni saptanamasa da derin soluk alma ile ilgili gerçekleştiği söylenebilir. Bu durumda akciğerlere dolan hava, kıkırdak yapısının esnemesine ve daha sert olarak çalışmasına neden olmaktadır. Bu hastalığın belirtileri arasında ise nefes nefese kalma, çabuk yorulma, sürekli derin nefes alma ihtiyacı ve göğüs kafesinde yaşanacak baskılar en önemli belirtileri arasındadır.

Hastalık tedavi gerektirmemektedir. Görsel anlamda fazlaca göze batmaz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda kendini sürekli geliştiren bir hastalık da değildir. Sadece görsel anlamda kişiye rahatsızlık vermektedir. Acısız yapılacak bir ameliyat ile göğüs kafesi eski haline döndürülebilir. Bu yüzden hastalığın teşhisinden sonra hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Hastalığın bilinen en önemli nedenleri arasında ise zayıflık durumu söz konusudur. Akciğerlere dolan hava kıkırdakların esnemesine neden olduğu için daha hareketli çalışmasına neden olacaktır. Bu yüzden de aşırı zayıf olan kişilerde güvercin göğsühastalığı daha çabuk görülebilmektedir. Doğuştan da olabilecek bu hastalık yaşandığı zaman ilk olarak bir doktora görünmekte her zaman fayda var.