Güneş Yanığı Nedir

Güneş Yanığı nedir

Güneş Yanığı Nedir

Derinin güneş ışığına maruz kalması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık olan güneş yanığına ultraviyole ışınları sebep olur. Işığa maruz kalan deri ilk başta en dış tabakasını kalınlaştırarak ışığın etkisinden kendini korumaya çalışır. Hemen sonra deriye rengini veren bir pigment olan melanin yapımını artırır. Pigmentin artmasından dolayı derinin rengi koyulaşır. Rahatsızlığın belirtileri ışığa maruz kalma daha da artarsa 1 ila 24 saat içinde kendini göstermeye başlar.

Şayet yazın ilk defa güneşlenmeye çıkanlar 25 ila 30 dakikadan fazla kalmamalıdır. Güneş yağları ve kremleri mutlak koruyucu olarak bilinmemelidir.
Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Deride kabarıklık
Aşırı kızarıklık
Su toplama
Baş ağrısı
Titreme
Kusma
Baş dönmesi
Bu durumlarda doktora başvurmanız gerekir. Bu şikayetler durumunuzun ciddi olduğunu ve uzman müdahale gerektirdiğini gösterir.

Güneş Yanıkları İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?
Vücudun iç ve dış su ihtiyacını karşılamak gerekir. Yani terleme ile ortaya çıkan sıvı yetersizliğine karşı bol bol su içmek gerekir. Cildin yanan bölgeleri soğuk su ile serinletilmelidir. Şayet güneş yanığı geniş bir alanı etkilediyse yanma hissi rahatlamak için ılık su yada soğuk suyla duş alınabilir. Şu bilinmelidir ki güneş yanığı olan kişilerin alkol kullanmamaları önerilir çünkü alkol sıvı yetersizliğine neden olarak yanma hissi yaratır.
Nemlendirmek önemlidir. Güneş yanıkları cildin kurmasına sebep olur. Bu nedenle yanan bölgeleri nemlendirmek gerekir. Bu nemlendiriciler asla güneş yanıkları su toplamış yada ciltte oldukça hasar varsa uygulanmamalıdır. Güneş yanığı hafif düzeydeyse nemlendirici uygulanmalıdır.
Kalamin losyonu güneş yanığının semptomlarını hafifletmede faydalıdır.
Hidrokortizon merhem güneş yanığının neden olduğu acıyı ve ciltteki şişkinliği azaltmaya yardım eder. Kesinlikle hidrokortizonun doktor yada eczacının kontrolünde kullanılması gerekir.
Güneş yanığı kabarcıkları patlatılmamalıdır çünkü bu bölgenin enfeksiyon kapmasına sebep olur. Şayet kabarcıklar kendiliğinden patlamışsa bu sefer bu bölgeyi temiz tutmak gerekir. Sargı beziyle kapatmak daha uygun bir yöntem olacaktır.
Doktor tarafından hastaya verilen acı dindirici ilaçların kullanılması.