Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

indirGüneş yanığı özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle ve güneşlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan cildin güneşten etkilenmesidir.  Güneşin kendini göstermeye başladığı bu günlerde, güneş yanıkları konusunda bilinç oluşturmak için bu konuya değinmek istedik. Güneşin yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için tedbirler alınmadığı taktirde özellikle güneş yanığı sıkıntısı çekenlerin bunu gözardı etmemeleri gerekmektedir.

Güneş yanığı çok fazla güneşe maruz kalındığında meydana gelen ve birçok kişinin tatilinin erken bitmesine olanak veren bir sorun olabilmektedir. Vücudumuzun güneşin zararlı etkilerinde korumak için melanin adı verilen doğal koruyucu madde bulunmaktadır. Bu madde güneşin etkilerini absorbe ederek cildimizi korumaktadır. Bu madde koyu tenli kişilerde fazla bulunduğundan koyu tenli kişiler güneşten fazla etkilenmezler. Fakat bu açık tenli kişiler için konu biraz daha hassas olmaktadır. Açık tenli kişiler güneş ışınlarından daha çok etkilendiklerinden Güneş yanıkları bu tür kişilerde kendini daha çabuk göstermektedir.

Güneş yanığı genellikle kendini güneşe maruz kalma süresinden 1 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

gunes_yanigi-2fdGüneş yanığının belirtilerini şu şekilde kısaca özetleyebiliriz;

  • Hafif kızarıklık
  • Deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi
  • Derinin su toplaması şeklinde sıralamak doğru olacaktır.

Güneş yanığı genellikle açık tene sahip ve hassas bir cilde sahip kişilerde korkutucu boyutlarda seyrini gösterebilmektedir. Güneşten daha çok etkilendikleri gibi bu kişilerde güneş yanıklarının geçmesi de uzun sürebilmektedir.

Kimse vücudunda güneş yanığı olmasını istemiyorsa güneşlenirken, yüksek derecede korumaya sahip güneş kremlerini kullanmaya özen göstermeli ve uzun süreli güneş altında kalmaktan kaçınmalıdır.

 

 

Güneş Yanıkları İçin Pratik Bilgiler

Güneş yanıkları özellikle kozmetik sektörü olmadığı dönemlerden beri sorun olmaktaydı. Fakat eskiden beri kullanılan bir takım pratik bilgiler bulunmaktadır. Güneş yanıkları için Pratik bilgileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ilık su ile duş almak güneş yanıklarına iyi gelir.
  • Karbonat ve lavanta esansiyel yağları, ısıyı düşürücü etkiye sahiptir ve iltihabı yatıştır.
  • Aloevera jelini ince bir tabaka halinde yanık bölgelerini sürebilirsiniz.
  • Güneş yanıklarının su toplaması halinde enfeksiyon kapmasını önlemek için ekinezya çayı kullanabilirsiniz.
  • Soğuk siyah çay, güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilir.
  • Dilimlenmiş soğuk salatalık güneş yanığı oluşan bölgelere gezdirilirse iyi gelecektir.
  • Bir poşete buz doldurup yanık oluşan bölgelerde gezdirebilirsiniz.

 

Yazar: Mehmet PARLAK