Guatr Nedir Tedavisi ve Belirtileri

Guatr Nedir?

guatır-nedir-

Guatr, tiroid bezinin büyümesidir. Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir hastalıktır. Boynunun alt kısımında bulunan,kelebek şekildeki tiroid bezi normalden fazla büyürse kişi guatr olmuştur. Guatr ağır birhastalık değildir. Guatr olan kişi yutkunmakta güçlük çeker ve öksürüğe neden olur.

Guatr’ın çeşitleri vardır. Bunlar;

Basit guatr,yaygın guatr,zehirli guatr, zehirli olmayan guatr bu çeşitleri şöyle açıklayabiliriz;
Basit guatr, hormon düzeyi normal olan guatrdır. Yaygın guatr, tiroid benzine yayılan guatrdır. Zehirli guatr, iltihaplanma,su toplaması bağışıklık sistemi hastalıklarında görülür. Zehirli olmayan guatr ise genellikle normal veya düşük tiroid seviyeleriyle ilişkilidir.

Guatr’ın oluşum sebepleri vardır.Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

– İyot bakımından yetersiz beslenme

– Yaş

– Cinsiyet

– Bağışıklık sistemi

– Radyasyon

– Sigara

– Bazı ilaçlar

– Hamilelik

– Ergenlik dönemi

– Enfeksiyon

– Menopoz
Guatr’ın nedenleri yukarıda sıralanmaktadır. Kişi guatr olmuş ise doktorunun kontrolünde olur cerrahi müdahale ile bu sorunu çözebilir.

Guatr’ın Belirtileri;

Boyun altında şişlik en belirgin nedenidir. Diğer belirtileri ise, gözlerin şişmesi,ishal,mide bulantısı,kusma,terleme,kalp çarpıntısı ve terlemedir.

Aşırı şişen tiroid bezleri damarlara baskı yapabilir ve kan akışını azaltabilir.

Hastanın bu belirtileri fark ettiği zaman hemen en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmesi şiddetle tavsiye edilir. Bu belirtiler dışında hastada farklı bulgular da meydana gelebilir. Ancak en belirgin belirtisi boğazın altında şişlik meydana gelir. Bunu da kişi çok belirgin bir şekilde fark eder.

Guatr’ın Tedavisi;

Guatr’ın tedavi yöntemleri arasında ilaçla tedavi,radyoaktif ilaçlarla tedavi ve cerrahi müdahale vardır. Hasta genellikle ameliyat olur. Ancak tedavi için erken davranmak hastalar için çok avantajlı olur. Hastalık ilerlerse cerrahi müdahale gerektirebilir. Hastanın doktorunun kontrolünde olması gerekir.