Göz Seğirmesi Belirtileri?

Göz Seğirmesi

Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan göz seğirmesi göz kaslarının istem dışı kasılmasıdır. Bir çok insan bu durumu yaşamıştır ve bir anda başlayıp 1-2 dakika içerisinde kendiliğinden geçtiği görülmüştür ancak şu bilinmelidir ki bu rahatsızlık sürekli oluyorsa ve belirtiler bir kaç günden aya kadar uzun bir süre devam ediyorsa bu durum yalnızca bir problem olmaktan çıkar. Bazı durumlarda semptomlar o kadar şiddetlidir ki kişinin gözünü açması zorlaşır.
Göz-seyirmesi

Göz seğirmesi rahatsızlığının sık görülen ve nadir görülen nedenler diye ikiye ayrılır. Sık görülen nedenler;
Işık hassasiyeti
Konjonktivit
Uyku eksikliği
Alerjiler
Stres
Yorgunluk
Hava kirliliği
Aşırı kafein
Alkol alımı
Magnezyum eksikliği
Görme problemleri
Kornea iltihabı
Benign blefarospazm
Göz kapaklarının ya da inflamasyonu benign esansiyel blefarospazm
Göz kapağındaki istemsiz kasılmasıyla seyreden bir rahatsızlık olup kişinin uzun süre göz seğirmesi sorunu yaşaması muhtemeldir. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmezse kişinin görüşü etkilenebilir ve hatta yüz spazmlarına sebep olabilir. Yetişkinler bu duruma çocuklara oranla daha yatkındır. Nadir görülen nedenler ise;

Parkinson hastalığı
Bell paralizisi
Hemifasiyal spazm
Hangi Belirtiler Meydana Geliyorsa Doktora Başvurulması Gerekir?

Göz kapaklarının iltihabı
1 hafta ya da daha uzun süre göz seğirmesi
Gözün açılmasında zorluk
Üst göz kapağında sarkık
Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Çoğu zaman bir göz seğirmesinin neden kaynaklandığı bilinmeyebilir. Genellikle bu seğirmelerin kısa sürüp kendiliğinden geçtiği için de bu konuda tıbbın yoğun araştırmaları olduğu söylenemez. Bu seğirmeyi durdurmanın yolu kasılmaya müdahale etmektir. Bu nedenle sıcak ya da soğuk kompres uygulaması işe yarayabilir. Seğirmeye sebep olan aktif sinirin yatışmasını göz kompresi sağlayabilir. Bu seğirmeleri durdurmak için tonik içilmesi önerilir. Şu bilinmelidir ki tonik bir alkol değildir ve soda benzeri bir içecektir. İçinde bulunan kinin maddesi göz seğirmesine iyi geldiği söylenmektedir.

Ancak bu seğirmeyi atlatmak için en etkili yol öncelikle bu rahatsızlığa neden olan faktörü bulmaktır. Şayet seğirmenin sebebi stres ise stresi azaltmak, kafein ise kahve içmeye bir süre ara vermek gibi önlemler almak fayda sağlayacaktır. Bunun yanında uyku alınarak gözlerin dinlendirilmesini sağlamak ve gözü yormamak için çaba göstermek de diğer önemler olacaktır.

Eğer göz seğirmesi uzun süre boyunca devam ediyorsa ve rahatsızlık veriyorsa doktora danışılması tavsiye edilir. Doktor hastanın durumuna göre tedavi uygular. Uygulanan bu tedavi ile seğirme ortadan kalkar ancak şu bilinmelidir ki doktor kontrolünde olmayan ilaçlardan hastanın uzak durması gerekir. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlar hastaya ciddi zararlar verebilir. Doktora danışarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.