Glokom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

glokom_01İnsanın doğasını güzelleştiren doğasıdır. Doğasını güzel gören ise gözleridir. İnsanlarda büyük sorun olan göz hastalıklarından biridir Glokom. Glokom, göz içi sıvısının boşalmaması yüzünden göz tansiyonunun artmasıdır. Bu yüzden toplum içerisinde glokom rahatsızlığına göz tansiyonu veya karasu denir. Zamanında tedavi edilmediği taktirde körlüğe kadar gider. Glokomda göz içindeki sıvı basıncı görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yükselir. Glokom tüm dünyada en sık kalıcı körlüğe neden olan hastalıktır. Özellikle kırk yaşın üzerinde yaklaşık 40 kişiden birinde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 20 kişiden birinden her iki gözde de kalıcı körlük oluşmaktadır. Glokom iki şekilde oluşur. Bunlar bir kalıcı glokom diğeri ise süresiz glokomdur. Kalıcı glokom ömür boyu devam eder ama süresiz glokom yorgun anlarda belirtilerini gösterir.

Glokom’un Belirtileri Nelerdir?

01Normal koşullar altında göz içi oluşumlarının beslenmesi için göz içerisinde sürekli olarak gerekli sıvı mevcuttur. Göz bu sıvıyı aynı zamanda sürekli olarak bazı kanallardan göz dışına atar. Glokom, göz içi sıvısının dışarıya boşaltan bu kanallarda yapısal olarak tıkanmasına ve sonradan bazı hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Göz içi sıvısının yeterli derecede boşalamamasına bağlı olarak göz içinde bulunan basınç yükselir ve yükselen bu basınç göz içinde bu basınçtan dolayı görmeyi sağlayan sinir hücrelerinin beslenmesini engeller. Bu göz hücreleri yükselen basınç nedeni ile hasar görür ve bu hasardan dolayı buradaki hücreler yavaş yavaş ölmeye başlar ve bunun akabinde çevreden merkeze doğru bir görme kaybı meydana gelir. Hücrelerin tümü öldüğü zaman kalıcı total görme kaybı oluşur.

Glokom’da Kimler Risk Altındadır?

Milyonlarca kişide bulunan glokom rahatsızlığı her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bunun yanında bazı faktörler glokomun oluşma riskini artırmaktadır. Özellikle Toplumda  40 yaş üzerinde %2.6, 60 yaş üzerinde %10  görülmektedir. Glokomun oluşumunda yaşın etkisi olmamakla birlikte her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde bu rahatsızlık bulunan kişiler, şeker hastalığı olanlar, hipertansiyonu, miyopisi ve damar hastalığı bulunan kişilerde bu risk daha da fazladır.

Glokom Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

  • İlerleyen yaş, ailede glokom geçmişi (genetik yatkınlık)
  • Sigara, şeker hastalığı, migren
  • Miyopi, yüksek düşük kan basıncı.
  • Uzun süreli kortizon tedavisi,
  • Göz yaralanmaları.

Bu özelliklere sahip kişilerin glokom yönünden göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.

Glokom Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Glokom hastalığının tedavisi tanısı konulduktan sonra göz tansiyonunu düşürerek göz sinirinin hasarını durdurmak ve görme kaybının ilerlemesini engellemektir. Bu amaçla kullanılan ilaç ve uygulanan yöntemler ise laser tedavisi ve cerrahi olarak uygulanmaktadır.