Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda Zehirlenmesi

Gıda-zehirlenmesi-İçin-Doğal-ve-Bitkisel-Tedaviler (1)

Parazit, bakteri, virüs yada toksinlerin bulunduğu yiyeceklerin veya su tüketilmesi sebebiyle meydana gelen gıda zehirlenmesi belirli bir alanda birden çok kişiyi etkileyebilir veya salgılar biçimde görülür. Dünyada sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan gıda zehirlenmesi tek bir kişinin yediği besin sonucu zehirlenmesi ile meydana gelir. Bu rahatsızlığın şiddeti zehirlenmeye sebep olan mikroorganizmanın türüne göre değişkenlik gösterir ancak sürekli hafif seyreden bir hastalıktır. Şayet gıda zehirlenmesi yaşlılarda veya bebeklerde meydana geliyorsa daha ciddi seyreder ve hatta ölümlere sebep olabilir. Bunun nedeni bu kişilerin vücutlarındaki sıvı oranı yetişkin bir kişiye göre daha azdır.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri yemekten 2 ila 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkma süresi zehirlenmenin sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Belirtileri;

En sık görülen belirtileri;

İshal
Kusma
Mide krampları
Ateş
Ürperti
Halsizlik
Baş ağrısı
Gıda zehirlenmesi bulguları görülmesi bazı durumlarda 1 ila 3 gün arası bulabilir. Bulguların yemekten 2 saat yada 3 gün sonra görülmesi bakterinin cinsine, zehirlenen kişinin genel sağlığına ve bozulmuş gıdadan ne kadar yediğine bağlıdır. Kişi tarafından bozulmuş gıdalar tüketilirse bir süre sonra mide bulantısı başlar. Bunun yanında giderek şiddetlenen mide krampları kişiyi sıkıntıya sokar ve zaman geçtikçe kişide ishal ile kusma görülür. Dışkıda kan olabilir. Bu durumda kişinin vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Kişide kusma genellikle 1 yada 2 gün devam eder fakat bazen uzun müddet sürebilir. İshalde 2 ila 3 gün devam eder. 1 hafta boyunca mide krampları ve genellikle mide rahatsızlığı sürer. Zehirlenmelerin çoğunda belirtiler 1 ila 2 gün içinde hafifler fakat kusma 2 günden uzun sürüyorsa ve kanla beraber geliyorsa, kişi çift görme yaşıyorsa, dışkıda kan varsa, konuşma güçlüğü varsa kesinlikle kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna götürmek gerekir.
Risk Faktörleri

Bakterilerin üremesini kolaylaştıran risk faktörlerinin başında midenin asidinin azalması gelir ancak şu bilinmelidir ki tüm bakteriler vücuda zararlı değildir. Vücut için önemli olan bakteriler vardır. Gereksiz antibiyotik kullanımı bu bakterileri yok eder. Bu nedenle kullanılan her ilaç doktor kontrolünde olması gerekir. Mide asidini azaltan ilaçlar kullanıldığı zaman da gereksiz yere almamaya dikkat edilmelidir. Bir kalabalıkta aynı besini yiyen ancak orada bulunan herkesin zehirlenmemesinin nedeni budur. Diğer risk faktörleri ise;

Bakteri ile temas eden tavuk ve et ürünleri
Dondurulmuş gıdaların soğuk zincirin bozulmasından sonra tüketilmesi
Dolap dışında uzun süre kalan süt ve süt ürünlerinin tüketimini yapmak
Çiğ balık ve istiridye
İyice yıkanmayan meyve ve sebze
Bozulmuş yumurta
Kaynağı bilinmeyen sular
Kırmızı etin ve kümes hayvanlarının etlerini iyi pişirmemek
Pastörize edilmeyen süt ürünleri ve meyve suları
Bir saatten uzun bir süre dışarıda bekletilen pişmiş yemekler
Tedavisi;

Öncellikle sürekli gıda zehirlenmesi çeşitlerinin genelinde 24 ila 48 saat içinde zehirlenmenin sebep olduğu belirtiler hafiflemektedir fakat şu bilinmelidir ki belirtiler hafiflemiyorsa aksine şiddetleniyorsa, dışkıda kan görülüyorsa, 5 günden uzun ishal sürdüyse ancak çocuklarda 2 gün sürüyorsa, ateş, baş dönmesi ve 2 günden fazla kusma sürdüyse zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Tedavinin temel amacı bu rahatsızlığın belirtilerini kontrol altına almaktır. Bu rahatsızlığı kişi yaşıyorsa mutlaka su miktarını artırması gerekir ve kişinin dinlenmesi fayda sağlayacaktır. İshal sebebiyle içilen su hemen vücuttan atılması durumda damar yolu ile serum tedavisi gerekebilir.