Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz Akıntısı

Geniz-akıntısı

Toplumumuzda yaygın görülen bir rahatsızlık olan geniz akıntısı oldukça rahatsız edici bir sağlık problemidir. Genellikle bu rahatsızlık mevsimsel değişimler, soğuk ve kirli hava koşulları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sebeplerin neden olduğu kronikleşen bir rahatsızlıktır.

Farklı sebeplere bağlı olarak gelişen geniz akıntısı burun ve sinüslerin solunumun havasını, akıntının değişik etmenlere bağlı koyu kıvamlı, yapışkan ve genellikle kokulu bir hal alarak genizden boğaza geçmesi sebebi ile meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık daha çok grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum enfeksiyonlarına sebep olan haller, burun içinde bulunan dokuların mikroplara bağlı olarak hasar görmesiyle meydana gelen sızıntılar, salgı oranında artışa, kokuya ve kıvamda artışa sebep olur.

Bunun yanında sinüzit meydana gelen hastalar geniz akıntısına maruz kalabilir. Bazı durumlarda bu problem kronikleşebilir. Sık sık geçirilen enfeksiyon sebebiyle kişide birçok durum gelişebilir. Bunlar;

Kronik baş ağrısı
Göz ve yüzde ağrı
Burun tıkanması
Koku alma güçlüğü
Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Öncellikle hastada bu rahatsızlık meydana geliyorsa doktora başvurması gerekir. Doktora başvurarak gerekli tahliller yapılır. Tahliller sonucunda hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilir. Doktorun verdiği ilaçlar ile bu hastalık ortadan kalkabilir. Bunun yanında hastanın evde uygulayacağı tedavi yöntemleri vardır. Bunlar;

Genellikle hastalara sıvı tüketimi önerilir. Sıvı tüketimi yutak bölgesine takılan mukusun rahatlamasına yardım eden etkili bir tedavi yöntemidir. Su, bitkisel çaylar ve meyve suları gibi farklı sıvılar tüketilebilir. Uzmanlar tarafından günde en az 7 bardak su içmek önerilir.
Eski zamanlardan beri bu rahatsızlığa tuzlu suyla gargara çare olmuştur. Ilık bir bardak suya yarım çorba kaşığı tuz ekleyerek gargara yapmanız önerilir. Günde 3 kere bu karışımı uygulayın.
Genizde biriken mukusun temizlemesine yardımcı olan diğer etkili bir yol buhar banyosudur.
Bu akıntıdan kurtulmak için süt ürünleri tüketimini engellemek gerekir. Bunun yanında aşırı baharatlı yiyecekler ve kızartmalar durumu daha kötüleştirebilir. Bu sebeple bu tür yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
Bir diğer etkili yol ise limondur. Limon suyuyla hazırlanan bir içeceği tüketmek bu rahatsızlığı durdurmak için en iyi yollardan birisidir. Bir bardak sıcak suyun içine limon suyu ekleyerek bu işlem yapılabilir.