FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) Hastalığı Nedir?

FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) Hastalığı Nedir?

fmf-hastaligi-1

Anadoludan ziyade bu hastalığın diğer görüldüğü bölgeler; Arap, Türk ve Yahudi bölgeleridir. Fmf hastalığı tipik olarak karın ağrısı gibi şikayerler ile ortaya çıkmaktadır. Fakat ilerleyen dönemlerde bu şikayetler kendini aşağıda sıralayacağımız şekilde göstermektedir.

FMF Hastalığı Şikayetleri :
Bu hastalık genel olarak ilk karın ağrısı ile başlar, daha sonraları farklı şikayetler ile ilerleyerek devam etmektedir. hemen o şikayetleri sıralayalım.

Karında oluşan ani ve şiddetli ağrılar
Hastalarda ateş çıkması
Ayak bileklerinde meydana gelen kızarıklık ve şişikler
Nefes alırken göğüste oluşan batma hissi benzeri şikayetler

Bu hastalıkta özellikle karın ağrısı çok şiddetli şekilde kendisini göstermektedir. Öyle ki hastaya o kadar acı çektirir ki kimsenin dokunmasına bile izin vermezler.

FMF Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

FMF Hastalığının ortaya çıkış nedeni vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan iltihaplardır. Bu hastalık genellikle Akdenize kıyısı olan ülkelerde daha çok görülmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasında neyin etkili olduğu bilinmenekle beraber en belirgin belirtisi karında oluşan şiddetli ağrılar, göğüste nefes alırken batma gibi belirtilerdir.

Fmf Hastalığı Tedavi Yöntemleri:

Fmf hastalığına yakalanan kişilerde oluşan belirtileri yukarıda sıralamıştık. Şimdi gelelim tedavi yöntemleri hakkında bilgilere. Fmf hastalığına yakalanan pek çok kişi doktora başvurduğunda genellikle apandisit tanısı konulmaktadır ve çoğunluğu apandisit ameliyatı olurlar. Bu tür yanlışlıkların önüne geçmek için iyi bir tetkik ve tanılara baş vurulmalıdır. Hastalığın tedavi yöntemi olarak ta koltisin adında bir ilaç ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu ilaç sayesinde Fmf ataklarının gecikmesi veya atak yaşasa bile daha az hasarlı olması sağlanmaktadır. Yalnız unutulmaması gerekilen ilacın etkisini göstermesi için doktorların tavsiye ettiği süre ve dozda ilacın düzenli kullanılması gerekmektedir.