Endometriozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

rahim-kisti-nedir-9477Kadınlarda daha çok üreme çağında ortaya çıkan bir hastalık olan Endometriozis Nedir? Endometriozis rahim içinde endometrium denilen ve rahimin içini döşeyen dokunun (her ay adetle birlikte dökülen tabaka, embriyonun yerleştiği tabaka) karın içinde başka yerlere (tüplerde, yumurtalıklarda, rahim arkası boşlukta, karın zarı yüzeylerinde, idrar torbasında, bağırsaklarda) yerleşmesine denir. Genellikle 30-40 yaşlarındaki kadınlarda daha sık görülmesine karşın adet gören kadınlarda da görülme olasılığı yüksektir. Özellikle Endometriozis hiç çocuk sahibi olmayan kadınlarda diğerlerine oranla görülme olasılığı daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Endometriozisin en belirgin belirtisi kasık ağrısı olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında, büyük veya küçük abdesti yaparken, adet döneminde veya adet sırasında oluşabilir. Endometriozis’in kesin nedeni bilinmemektedir. Tedavisinde ise hastalığın seyri, yaygınlığı, şikayet durumuna, çocuk sahibi olmak isteyip istememeye göre değişmektedir. Tedavi genellikle ilaç, ameliyat veya her ikisi birden uygulanabilir. Endometriozisin tedavisinde kullanılan ilaçlar ağrı ve kısırlığı bir süre geçiktirebilir ve tedaviden sonra bu sorun tekrar ortaya çıkabilmektedir. Endometriozis kısırlığa da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Endometriozis karnın hangi bölgelerinde görülür?

Endometriozis-nerede-olurEndometriozis dokusu tıpkı rahimdeki doku gibi görünüp bu şekilde davranır. Endometriozis en sık karnın alt bölgesinde aşağıda sıraladığımız şekilde görüldüğü uzmanlar tarafından saptanmıştır.

  • Yumurtalıklar
  • Tüpler
  • Rahmin yüzeyi
  • Rahmin arkasındaki boşluk
  • Kalın bağırsak
  • İdrar torbası ve üreterler
  • Rektum

Rahmin iç dokusu,  alt karındaki organlarda veya karın zarına yapışık olabilir. Bazı vakalar da ise vücudun başka kısımlarında olduğu saptanmıştır. Yumurtalıklarda büyüyen rahim içi dokusu bir kist oluşumuna neden olmaktadır.

Rahmin dışındaki rahim içi dokusu hormonlardaki değişikliklere yanıt verir. Adet döngüsü sırasında rahim içi dokusu gibi dökülür ve kanar. Her ay bu dokunun dökülüp kanaması yapışıklık denilen nedbe dokusuna neden olabilir. Yapışıklıklar ağrıya neden olabilir. Bazen yapışıklıklar organları birbirine bağlar.

Endometriozis şikayetleri zaman geçtikçe sıklıkla kötüleşir. Birçok vakada tedavi durumun kötüleşmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Endometriozis’in Belirtileri Nelerdir?

293_cikolata-kisti1Endometriozisin en belirgin belirtisi kasık ağrısı olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Bunların yanında Büyük abdestinizi yaparken, idrarınızı yaparken, adet sırasında veya öncesinde oluşabilir. Ayrıca adet düzensizliğide endometriozise neden olmaktadır. Bu hastalık ayrıca kısırlığa da neden olmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmanız sadece endometroizise değil başka hastalığın habercisi olduğu da unutulmamalıdır. Bu tür durumlarda yapabileceğiniz en doğru adım bir uzmana görünmek olacaktır.

Endometriozis Neden Meydana Gelir?

Endometriozis hastalığın nedenleri tam olarak bilinmemesine karşın bu oluşumu tetikleyen unsurları şu başlıklar altında değerlendirebiliriz. Bunlar;

Geriye Doğru Adet Görme; Kadınların çoğunda bu sorun görülse de vücut kanlı hücreleri temizleyip organların yerleşmesini engeller. Öbür yandan bu teori de menstuasyon sırasında endometrium hücleri geriye doğru ve tüplerden geçerek karın içine dökülür.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklığı zayıf kadınlarda dökülen doku karın içindeki organlar üzerine yapışıp büyür. Vücudun bağışıklık sistemi endometriozis hücrelerine karşı koyamadığının belirtisidir.

Dolaşım sistemi veya lenfatik sistem aracılığıyla yayılma: Endometriozis hastalığının hücrelerinin kan dolaşımı veya lenfatik dolaşıma geçerek vücuda yayılmasını temel alan bir teoridir. Bu teori neden vücuttaki göz, akciğer, cilt ve göbek deliği gibi organlarda endometriozis görülmesini açıklar.

Genetik yatkınlık: Her ne kadar endometriozise yol açan sorumlu gen bulunamamışsa da, bu teoride endometriozis yeni nesil bireylere genetik olarak aktarılır. Yani, bazı aileler endometriozise genetik olarak yatkınlardır.

Çevresel faktörler: Çevredeki bazı toksinler ve dioksin gibi vücudu, bağışıklık sistemini ve üreme sistemini etkileyerek endometriozise neden olabilir.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

endometriozis3Endometriozis genelde ilaç ve ameliyat tedavisi önerilmektedir. Ayrıca Endometriozis ağrısında APARAX, MAJEZİK gibi ağrı kesici ilaçlar ağrıyı kesmek için kullanılır. Ayrıca bu ağrıları kesmek için bazı hormonlar da kullanılabilir. Bu hormonlar Doğum Kontrol Hapları, Gonadotropin Salgılatıcı Hormon (GnRH), Progestin’dir. Unutulmaması gereken bir nokta hormon tedavisinin her kadın için uygun olmadığıdır. Bunların yan etkisi bazen olduğundan fazla sonuçlar ortaya çıkarabilir. Hormon tedavisinde ağrıyı kestiği söylenilemez.