Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir

Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir

eksik-diş

Dişlerimiz çok dikkat etmemiz gereken bir parçamızdır. Günümüzde çevremize baktığımız zaman birçok insanın diş konusunda sıkıntılar çektiğini görebilir ve bazı insanların bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını da görebilmekteyiz. Ağzımızda eksik dişlerimizin olması birçok sağlık sıkıntısını doğurabilmektedir. Eksik dişlerin sağlığa zararları nelermiş beraber inceleyelim.

Öncelikle dış görünüşümüz üzerinde oldukça etki yaratan eksik dişler, gülüşümüzü bozarak bizleri oldukça rahatsız edebilir. Bu durum kişilerde psikolojik olarak yaşanırsa bu durum ciddiyetini koruyacaktır ve kişilerin zamanla özgüvenlerinde kayıpların oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca dişlerimizde eksiklik olması yine dış görünüşümüz üzerinde olumsuz etkiler yaratarak yanak ve dudaklarımızın çökmesine ve kırışmasına neden olmaktadır. Bu çökmeler ve kırışıklıklara cilt üzerinde yaşlılık, solgun ifadeler oluşturmaktadır.

Ağzımızda eksik olan bir diş var ise bu durum yalnızca o dişi değil ayrıca yanında bulunan diğer dişleri de olumsuz etkileyerek o dişler üzerinde devrilmelerin yaşanmasına sebep olur. Eksik dişlerin olduğu yere diğer sağlam dişlerimiz uzamaya başlar ve bu sebepten artık yiyeceklerimizi çiğnerken sıkıntılar ve zorluklar çekmeye başlarız. Eksik dişlerin sebep olduğu devrilen ve uzayan dişlerin bakımı oldukça zordur ve kişiler bu dişleri yeterince temizleyemedikleri halde dişler üzerinde çürümeler, diş eti üzerinde iltihaplar gerçekleşir. Bunun sonucunda zamanla dişler artık çürüyerek yine eksilmeye başlayacaktır.

Eksik dişlerimiz yüzünden doğru dürüst çiğneme işini gerçekleştiremeyiz. Tek taraflı dişimiz düşmüş ise bunu dişlerin olduğu kısım ile gerçekleştiririz. Fakat bu durum bir süre sonra çene kemiklerinde ağrıların yaşanmasına, ses üzerinde kilitlenmelerin oluşmasını da beraberinde getirmektedir. Eksik dişlerimizin olduğu yerlerde düzgün bir şekilde çiğneme yapamadığımız için bir süre sonra çene kemiklerimizde incelme ve erime meydana gelecektir. Ayrıca dişlerin eksik olması diğer dişlerin birbirleri arasında boşluklar oluşmasına neden olur.

Eksik dişlerimiz varsa yüzümüzün düzgünlük simetrisi bozularak şekilsiz ifadeler alır. Dişlerimizin eksikliği nedeniyle güçlükle giderebildiğimiz yiyecekleri iyice çiğneyemediğimiz için zamanla hazımsızlık, şişkinlik şikâyetlerini yaşayacak ve bununla beraber gastrit ve ülser hastalığına da merhaba diyebiliriz. Dişlerimizde eksilme meydana gelmişse bu durumu ciddiye alarak diğer dişlerimizin dökülmemeleri için elimizden geleni yapmalıyız.

Eksik Dişlerin Tedavisi

Günümüzde tıbbın ilerlemesi sayesinde artık bu sorunu kolay ve ağrısız bir şekilde ortadan kaldırabiliriz. Dişlerin tedavileri ve bakımları için çalışan sağlık kuruluşlarına giderek eksik dişlerimizin yerine yeni dişler yapabiliriz. Bu dişler orjinali kadar iyi olmasa bile yine sağlığımız açısından orjinaline yakın belirtileri gösterir. İmplant ismiyle anılan diş ekim işlemi oldukça kısa sürmekte ve ağrıları ortadan kaldırmaktadır. Konumuzu burada bitirirken dişleriniz sağlamsa bile sürekli olarak kontrole gitmenizi öneririz. Zira dişlerimizle tükettiğimiz her besin sağlıklı olmayabilir.