Egzama Nedir?

Egzama nedir:

egzama-nedir
Egzama çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Rahatsız edici ve çirkin görünüşlü bir hastalık olan egzama basit tedaviyle kontrol altında tutulabilecek bir hastalıktır. Tehlikeli bir hastalık olamamakla beraber yaşamın herhangi bir döneminde görülebilir.

Genellikle alerjiyle oluşan egzama hiçbir neden yokken ortaya çıkabilir. Duygusal sıkıntı bu hastalığı tetiklediği bilinir. Egzama son derece yaygın bir hastalıktır en sık görülen yaş grubu 30-50 yaş aralığıdır. Kadınlarda daha sıklıkla görülür.
Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir ancak en sıkla saçlı deri ense sınırında,sırtta ve bacaklarda ortaya çıkar. Akşam yatarken kaşıntı ile kendi gösteren egzama makat bölgesini de tutabilir ve şiddetli dayanılmaz kaşıntıya sebep olur.

Belirtileri;

– İltihaplı deri bölgesi bölgesi kızarır ve kaşınır

– Kaşıntıların olması

– Kepeklenme

– Deride kösele benzeri kalınlaşma

– Pul pul deri döküntüleri

– Kabuklu yaralar

– Bulantı

Vücudun herhangi bir yerinde egzama belirtileri görülebilir. Bu belirtiler dışında hastada başka belirtilerde meydana gelebilir. Egzama ilerlerse,bu bölgelerde zamanla ağrılı ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Eğer bu hastalık tedavi edilmezse kaşıntı sürekli bir hal alabilir ve git gide vücudun değişik yerlerine yayılır.

Tedavisi;

Egzama tehlikeli denecek bir ağır hastalık değildir ancak rahatsızlık verebilir. Öncellikle yaraları kaşımamak gerekir ve bununla beraber stresten uzak durmak,uykusuz kalmamak,yüzü temiz tutmak önerilir. Bu hastalığın erken tanısı ve tedavisi önemlidir. Hastalar doktorlarına başvurarak bir takım testler yaptırır. Bu testler sonucu sonrası doktor hastaya tedavi uygular. Doktor tarafından hastaya ilaç tedavisi uygulanır ancak bu ilaçların doktor takibinde olması gerekir. İlerlemiş vakalar da psikolojik destek de faydalı olur.