Distoni Nedir?

Distoni Nedir:

Tıp dilinde yer alan Distoni, kaslarla ilgili bir durum olarak bilinir. Ayrıca vücudun birçok bölgesinde kasların varlığından söz edilebilir. Bu kaslarla meydana gelen oluşuma ise distoni adı verilmektedir. Kaslarda görülen bu kasılmalar farklı durumların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Duruş bozukluklarından bükülmelere kadar birçok soruna neden olabilir. Bununla birlikte bedensel hareketlere de sebep olmaktadır.

Distoni-Nedir

Distoni oluşmasına neden olan bu kasılmalar daha çok istem dışı meydana gelir. Bireylerde farklı sebeplerle görülen bu durum ile birlikte genetik bozukluklar da ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında ise kişilerde ilaçların yan etkisi olarak da görülebilmektedir. Kaslarınızın istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanan bu durum ile birlikte çoğu zaman ağrı meydana gelmez. Fakat kas kasılmalarının vücudun hangi noktasında görüldüğü ile ilgilidir. Bu duruma verilebilecek en iyi örnek ise boyun kaslarındaki kasılmalardır. Bu bölgede meydana gelen ağrıların oluşma yüzdesi ise %75 olarak belirlenmiştir. Fakat Distoni, başlangıçta farklı noktalara da kayabilir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse boyun ağrılarının kol kaslarına geçişi olarak tanılandırılabilir.

Distoni durumunun ortaya çıkması aynı zamanda farklı bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilir. Vücudun aynı tarafında ve aynı anda meydana gelen distoniler, beyinde oluşan bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu durumda egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğuna da vurgu yapmamız lazım. Egzersizlerden sonra görülen kasılma durumu Parkinson adı verilen bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bireylerde uyku sırasında distoni durumu görüldüğünde, bu da kişide sara hastalığının varlığına işaret olabilir.

İstemsiz bir şekilde kas kasılmaları meydana geldiğinde ilk olarak nöroloji hekimine başvurmanız gerekir. Daha çok yetişkin insanlarda görülebilen bu durumun sürekli hale gelmesi de beklenemez. Daha çok kişilerin iş yaşamında bu rahatsızlık kişiyi olumsuz etkileyebilir ve yaşam kalitesini de düşürebilir. Bu yüzden böyle bir durumda mutlaka uzman bir hekime görünmeniz gerekir. Günümüzde pek bilinmeyen bir terim olsa bile Distonikonusunda gerekli bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Kötü gidişli olmayan bu durum bazı tedavi uygulamalarıyla giderilebilir ve normal hayata geri dönülebilir.